1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ghella [55]
3 years ago
14

Question Number 30 You are the owner of a toy store and are preparing to make a donation to a local children's hospital. You mus

t prepare 320 teddy bears to include in your donation. Your associate can prepare 8 teddy bears an hour and uses 34 yard of ribbon in doing so. She needs you to buy the ribbon, but the craft store only sells ribbon in feet. How many feet of ribbon are needed?
Mathematics
1 answer:
Margarita [4]3 years ago
6 0

Answer:

4080 ft

Step-by-step explanation:

34 yards of ribbon are used to prepare 8 teddy bears. The yards of ribbon used to prepare 320 teddy bears are:

320 teddy bear × (34 yard/8 teddy bear) = 1360 yard

1 yard is equal to 3 feet. The feet corresponding to 1360 yards is:

1360 yard × (3 feet/1 yard) = 4080 feet

You might be interested in
If a snail moves six feet in 15 minutes, how far will it go in two hours?
Ede4ka [16]
It will go 48 feet.                 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ui5<br> -4<br> Solve each equation.<br> 1) 2a - 8a = 12 - 8a
vredina [299]

Answer:

Sorry, I forgot what the a means

Step-by-step explanation:

is it multiplcation , division, subtraction, or addition?

3 0
2 years ago
Suppose you draw two cards at random from the deck and they are both spades. given this, what is the probability that the missin
zvonat [6]
Jsksmwnwmmwmwmwmwmwm wn
8 0
2 years ago
Umm I kinda need help pls
Darya [45]

Answer:

what help would i do

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Chander earns a base pay of $2,200 per month. He also earns a commission of 4% of his total sales. One month Chander earned $2,4
soldi70 [24.7K]
X*0.6=200
So the answer is $333.33 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hiroto’s texting plan costs $20 per month, plus $0.05 per text message that is sent or received. Emilia’s plan costs $10 per mon
    6·1 answer
  • How many right angles can be in an obtuse angle?
    7·2 answers
  • Lakshmi donates 20% percent of her income to charity.
    12·2 answers
  • Mary just got a new job at Justice. She makes $10 an hour plus 4% commission on her sales. If she worked 6 hours
    13·2 answers
  • Which of the following gives all of the sets that contain -1/2?
    13·2 answers
  • 10 POINTS!!!<br><br> Name an angle that is adjacent to ∠BOC.
    14·1 answer
  • Translate this sentence into an equation.
    13·1 answer
  • PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ HELP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE I BEGGING YOUPLZ
    6·1 answer
  • Is this the right answer??
    12·1 answer
  • A washer and a dryer cost $959 combined. The washer costs $59 more than the dryer. What is the cost of the dryer?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!