1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Burka [1]
3 years ago
5

Help pleaseeeeee anyoneee?

Mathematics
1 answer:
steposvetlana [31]3 years ago
3 0

Answer:

z = -9.538546756+ 15.26486573i

Step-by-step explanation:

z = |z| cos theta + |z| i sin theta

 We know |z| and theta

z = 18 cos 122 +18i sin 122

z = -9.538546756+ 15.26486573i

You might be interested in
Find the value of x
Alekssandra [29.7K]

Answer:

x=12

Step-by-step explanation: brainest pls

7 0
2 years ago
Y=2x+1<br> How do I put this equation in order pair for a table
Ber [7]

Answer:

I think you would have to draw lines like is the graph book, you will see that they have two axes which is the y and the x.You will then have to fix in numbers and indicate the y= 2x+1.

Step-by-step explanation:

hope it helps

8 0
3 years ago
Ok so I need help on this ,asap plz :)
iragen [17]
Number 1 is 4 radical 10

4 0
3 years ago
Carlos drove to the train station and back. The trip there took five hours and the trip back took four hours. What was Carlos' a
katrin2010 [14]

Answer: 54.4 mph

Step-by-step explanation:

First find the distance to the train station. If it took Carlos 4 hours to come back driving at 68 mph, the distance is:

= Speed * time

= 68 * 4

= 272 miles

This means that Carlos drove for 5 hours to cover 272 miles the first time. His average speed was therefore:

= Distance / time

= 272/5

= 54.4 mph

3 0
2 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The coordinates of a quadrilateral are (5, 8), (7, 10), (9, 12), and (11, 14). After a transformation, the sign of the x-coordin
    14·1 answer
  • Write 26 thousands 13 hundreds in standard form
    14·2 answers
  • Solve the system x + y = 12 and x - y = 2
    7·1 answer
  • A box of chocolate includes 24 chocolate pieces. If 1/4 of the chocolates contains nuts, how many chocolates do not contain nuts
    9·2 answers
  • HELP ASAP PLZ WILL MAKE YOU BRAINIEST USER Which shows a correct order to solve this story problem? Kristie bought 4 drinks for
    10·1 answer
  • Consider a fishery in which harvesting is taking placeat a constant rateh. The population at the fisherywill be modeled by
    11·1 answer
  • ``````````````````````FREEEE POINTS &lt;33 for jp
    15·2 answers
  • at the local pizza Parlor Game tickets can be trader for small toys. The rate is 10 tickets for 4 a small toys. If Meg 155 ticke
    8·1 answer
  • 6 2/3 × 3 6/7? please answer thank you C:
    8·2 answers
  • The $23^\text{rd}$ term in a certain geometric sequence is 16 and the $28^\text{th}$ term in the sequence is 24. What is the $43
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!