1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
3 years ago
13

After a new $28,000 car is driven off the lot, it begins to depreciate at a rate of 18.9% annually. Which function describes the

value of the car after t years? C(t)=28,000(0.158)t C(t)=28,000(1.575)t C(t)=28,000(0.811)t C(t)=28,000(0.189)t
Mathematics
1 answer:
Mashcka [7]3 years ago
6 0

Answer: C(t) = 28000(0.811)^t

Step-by-step explanation:

it begins to depreciate at a rate of 18.9% annually. This means that the rate at which the value is decreasing is exponential. We would apply the formula for exponential growth which is expressed as

y = b(1 - r)^ t

Where

y represents the value of the car after t years.

t represents the number of years.

b represents the initial value of the car.

r represents rate of depreciation.

From the information given,

P = 28000

r = 18.9% = 18.9/100 = 0.189

Therefore

y = 28000(1 - 0.189)^t

y = 28000(0.811)^t

Where C(t) represents y, the function becomes

C(t) = 28000(0.811)^t

You might be interested in
Write an equation that could be used to find the measure of each angle
zheka24 [161]

Answer:

3x =50 2x= 50

Step-by-step explanation:

because if 3x is 50 and 2x is 50 then you have the 80 degree angle that makes a straight angle which is 180 degrees.

8 0
3 years ago
Round the quantity to the given place value 13.989 to the nearest ten
mixer [17]

Answer: no answer

Step-by-step explanation

sorry no answer bye

7 0
2 years ago
A: 8 pop tarts for $2.04 <br> B: 12 pop tarts for $3.07<br> Which is the better deal?
zaharov [31]
So in this equation you simply have to find the unit rate.

For question A you would have to do $2.04/8 which give you 0.255 which rounded is $0.26

For question B you would have to do $3.07/12 which gives you 0.25583333 which rounded is $0.26

Therefore their rounded price would be the same but if you have to choose between either either then Option A would be the better option.
4 0
2 years ago
I need help with the first one only just so I can understand the rest of them
Grace [21]

Answer:

  7^3 x 1/16^9.

Step-by-step explanation:

Write using positive exponents.

6 0
3 years ago
The Jones family is moving, and they need a truck with at least 40 cubic meters of space. The moving trucks they have to choose
PilotLPTM [1.2K]

Answer: The Small truck is enough.

Step-by-step explanation: Multiply the given dimensions. 3×4×3.5=42

So they will have 2 cubic meters extra.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The designer also programs a bird with a path that can be modeled by a quadratic function. The bird starts at the vertex of the
    13·1 answer
  • A shipment of sugar fills 4 1/3 containers. If each container holds 2 1/7 tons of sugar, what is the amount of sugar in the enti
    5·2 answers
  •  how do i solve this problem 4s -12 = -5s + 51 
    6·2 answers
  • Mabel has read 3/4 of a book, or 390 pages. How many pages are in the entire book?
    12·1 answer
  • Let f(x) = x2 - 1 and g(x) = 2x - 3. Find the new function and write it in simplest form
    11·1 answer
  • Please help me with this!
    13·2 answers
  • I NEED HELP PLEASE! :)
    15·1 answer
  • What is the volume of the rectangle prism?
    12·1 answer
  • Which side of the polygon is exactly 6 units long?
    14·1 answer
  • Whats the square root of 580?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!