1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amanda [17]
3 years ago
12

What is one difference between fixed-rate mortgages and variable-rate mortgages?

Business
1 answer:
satela [25.4K]3 years ago
6 0
The correct answer should be <span>B. The interest rate may change depending on the condition of the economy.

Fixed-rate mortgages keep the same rates as they were declared at the time of the contract signing, which can either be great for the person or the bank depending on the economy fluctuations. Variable-rate mortgages change based on the economy which means that the conditions are always kept to a certain standard.</span>
You might be interested in
if demand for overnight funds in the graph should increase by $50 billion at each and every point on the demand curve, but the f
krek1111 [17]

Answer:

if each taxpayer paid the same lump-sum amount regardless of income level, the tax system would be: group of answer choices regressive. proportional. disproportionate. progressive.Franklin reviews financial data of a company to ensure accurate and complete information. Which job title does he most likely have?

Financial Manager

Accountant

Credit Analyst

Auditor

Explanation:

3 0
1 year ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
2 years ago
Sabemos que os problemas enfrentados pelas empresas podem ser vários e em várias circunstâncias. Por essa razão, as empresas são
dangina [55]

Answer: C. A tecnologia não pode deixar de fazer parte das atividades das empresas, no século XXI, sendo uma ferramenta que interliga a empresa ineira, em seus processos.

Explanation:

Today, technology is part of our lives in every aspect of our daily lives, that is why it is also and should be a fundamental aspect for companies. Business technology covers many areas and is present in every department of companies regardless of their category or function.

Therefore, for an organizational development plan to be well-founded, it must take into account the use of technology and technological updates.

<em>I hope this information can help you.</em>

6 0
3 years ago
Lomani Ltd acquired two new machines for cash on 1 January 2017. The cost of machine A was $400 000, plus GST, and of machine B,
PolarNik [594]

Answer:

Explanation:هاي

7 0
2 years ago
6. Why do American business owners try to avoid accepting Canadian coins?
fenix001 [56]

Answer:

because America coins and Canada coins is same

Explanation:

pls mark this

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A producer of electronic parts wants to take account of both production rate and demand rate in deciding on its lot sizes. A par
    12·1 answer
  • A firm operated at 80% of capacity for the past year, during which fixed costs were $330,000, variable costs were 70% of sales,
    10·1 answer
  • The resource-based view of global business differs from the institution-based view of global business in that the resource-based
    14·1 answer
  • Todd Harris and Associates, a New York sales promotion agency, discovered from an analysis of its files that one-quarter (or 25
    9·1 answer
  • Enrique did not want to tell his manager that it was not likely that his employees would meet the looming production deadline. H
    10·1 answer
  • Time management is primarily act of using time
    10·2 answers
  • A farmer is considering the installation of a fuel storage system that will save $0.065 per gallon because the fuel can be purch
    14·1 answer
  • Capital refers to a person's assets<br> True or False
    5·1 answer
  • To make effective decisions in​ today's fast-moving​ world, managers need to​ ________.
    13·1 answer
  • MCQ: An advantage of 'forced distribution method' is
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!