1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnesinka [82]
3 years ago
13

If it rained on 3 days out of 20 days on what percent of the days did it rain

Mathematics
2 answers:
laiz [17]3 years ago
8 0
3/20=.15
in decimal form its 15%

inn [45]3 years ago
8 0
It rained 15% of the days.
You might be interested in
Help me please! I’m begging
Goryan [66]

12) the radius is 15 so with the equation (3.14)*r^2, we get (3.14)(15^2)=706.5

13) true, true (if x=4), true

14) y=0.75x+4.50, $8.25

7 0
3 years ago
A school has a 20:2 student - teacher ratio graph a line representing this scenario part b what is the unit rate
9966 [12]
The unit rate is 10:1 because unit rates are out of 1
You would find that by dividing 20 and 2 by the same number to get to one for this specific problem. 20 divided by two is ten and two divided by two is one. So that is your answer for part b. I can’t draw a graph however so sorry
5 0
3 years ago
If a system of linear equations has infinitely many solutions, what does this mean about the two lines?
Alex787 [66]
It’s c i hope this help you guys!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
0.
Yakvenalex [24]

Answer:

D.648 inches​

Step-by-step explanation:

A yard is a unit that mostly used in America and Canadia to measure the length of something field-size, so it's used a lot in sport. One yard equal to three feet, while one foot equals to 12 inches. There is a higher unit than yard called miles which equals to 1760 yards or 1.60934 kilometers.

Since the measurement is 18 yards, the length in feet will be: 18 yards * 3 feet/yard= 54 feet.

The measurement in inch will be: 54 feet * 12 inches/feet = 648 inches.

8 0
3 years ago
Please help the game hates me
kiruha [24]

Answer:

negative

Step-by-step explanation:

a positive divided by a negative is a negative

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following represents "a number less ten is twenty-two"?
    13·1 answer
  • Please help me with this problem
    10·1 answer
  • Im trying to raise up my grade help plz​
    14·1 answer
  • April claims that 1 + cos2(theta) / sin2(theta)= 1 / sin2(theta) is an identity for all real numbers thetatheta that follows fro
    7·1 answer
  • A boat can hold 45 people.27more people can fit on the boat . how many people are on the boat now?
    6·2 answers
  • 19. Suppose carpet costs $20 per square yard. How much will it cost to carpet
    10·2 answers
  • If my children made 18 cookies then my children made 18 more how many cookies are altogether​
    13·2 answers
  • Tom bought a soft drink for 3 dollars and 7 candy bars. He spent a total of 24 dollars. How much did each candy bar cost ? i jus
    7·1 answer
  • Fcdfcgvhbjkhgfghgfcdfcgvhbjkhgfghgfcdfcgvhbjkhgfghg
    12·1 answer
  • Mrs. Buchanan is planning marching routines for the school band. The band has 36 members. Band
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!