1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
torisob [31]
3 years ago
7

The sum of two numbers is 95. If the larger number is increased by twice the smaller number, the result is 120. What is the larg

er number? If S = the smaller number and L = the larger number, then which of the following systems of equations represents the word problem?
a. S + L = 95 and S + 2L = 120
b. S + L = 95 and 2S + L = 120
c. S + L = 95 and 2(S + L) = 120
Mathematics
1 answer:
svlad2 [7]3 years ago
3 0
The answer is b because 2S + L is equal to L + 2S.
You might be interested in
Evaluate tan45/sin30 . In your final answer, include all calculations.
Maslowich
From the identity \displaystyle{ \tan x= \frac{\sin x}{\cos x}, and from the values:

                 \sin45^{\circ}=\cos45^{\circ}= \frac{ \sqrt{2}}{2},

we have: \displaystyle{ \tan 45^{\circ}= \frac{\sin 45^{\circ}}{\cos 45^{\circ}}= \frac{ \frac{ \sqrt{2}}{2}}{\frac{ \sqrt{2}}{2}} =1.


We also know that \sin30^{\circ}= \frac{1}{2}.


Thus, \displaystyle{  \frac{\tan 45^{\circ}}{\sin30^{\circ}} = \frac{1}{\frac{1}{2}}=2.



Answer: 2
8 0
3 years ago
Statisticians use ______ scores to divide the ______ under a curve the way people use a knife to cut pizza. Just as the pizza is
solong [7]

Answer:

Statisticians use z-scores to divide the area under a curve the way people use a knife to cut pizza.

Step-by-step explanation:

Statisticians use z-scores to divide the area under a curve the way people use a knife to cut pizza.

z-score:

  • A z-score is a numerical measurement which is measured in terms of standard deviations from the mean.
  • Formula:

z_{score} = \displaystyle\frac{x-\mu}{\sigma}

  • If a z-score is 0, it tells that the data point is same as the mean.
  • Area under the normal curve is 1.
6 0
3 years ago
When dividing 82 by 43, Linda estimated the quotient to be 2. Examine Linda’s work, and explain what
Vanyuwa [196]

Answer:

82/43 = 1 and 39/43

Step-by-step explanation:

When dividing 82 by 43 , the operation follows;

82/43 = 1 and 39/43

This means the quotient is 1 and reminder is 39

However;

82/43 = 1.907 ------nearest whole number is 2.

so the quotient can be approximated to the nearest whole number as 2.

8 0
2 years ago
A company made a profit of $90,000 in the year 2006. In 2010, the same company made a total profit of $135,000. If the rate of c
Firlakuza [10]

Answer:

Average rate of change = $11250 per year.

Step-by-step explanation:

Let's take two points from given information (2006, 90000) and (2010, 135000).

Now, use slope formula to find slope.

Slope =\frac{y2-y1}{x2-x1}

Use the two points to find average rate of change (slope)

Average rate of change =\frac{135000-90000}{2010-2006}

                                        =\frac{45000}{4}

                                       =11250

Average rate of change = $11250 per year.

6 0
2 years ago
21 = m + 9 m = 11 is it a solution
Zarrin [17]
No because 21=(11)+9
21 can’t equal to 20
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Use multiplication to find three raios equivalent to 5 : 11.
    14·2 answers
  • PLEASE HELP! I Have Attached pictures of the question and poem.
    8·1 answer
  • how do the corresponding terms compare in a pattern the has the rule "add 3"and a pattern that has the rule "add 9" ?
    7·2 answers
  • there was a total of six football games a month. the season is played for five months. how many football games are in the season
    7·1 answer
  • There are twenty classes at each of two middle schools. The number of students in each class at each school is shown in the dot
    6·2 answers
  • At a school there are 864 students and 80 staff members. 5/8 of the students are boys. How many girls are in the school?
    11·1 answer
  • Simplify. Assume that no denominator is equal to zero. <br><br> 4^12/4^5
    7·1 answer
  • If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound
    13·2 answers
  • I need help help help
    12·1 answer
  • PLSS HELP Identify the five important values from this box and whisker plot. Explain how you got your answers
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!