Answer: Composition
Explanation:
The company owes $150,000 and would pay $0.50 on every dollar immediately.
The cash payment required of the company would therefore be:
= Amount of debt in $ - Amount to be paid per dollar.
= 150,000 * 0.5
= $75,000
Timing of payment is immediately.
A composition refers to an agreement between a debt and its creditors that would allow it to pay off part of its debt in lieu of the total value. This is usually done when the debt risks being insolvent or bankrupt but can still pay off part of its debt.
The agreement would enable it pay off some of the debt and the entire debt would be written off. The benefit to the debtor is that they avoid bankruptcy and the benefit to the creditor is that they get more than they would have gotten had bankruptcy been declared.
A composition is what happened here as a part of debt was paid to satisfy the full thing.
Answer: yes
Explanation:this is so because When a union wants to unionize a new group of employees, it must first convince at least 30% of the employees to sign authorization cards. If the union successfully does so, the union then submits the cards to the NLRB for certification. If the NLRB certifies that the union has secured cards from 30% of the employees, it orders that a secret ballot election be held where the employees vote on whether to unionize. Typically, about two months pass between the time the NLRB certifies the cards and the time that the election actually takes place. During these two months, the union and the employer actively campaign for or against unionization. At the election, if a majority of employees vote to unionize, then the NLRB recognizes the union as the sole bargaining representative of the employees. The employer is then required by statute to bargain in good faith with the union to negotiate the “first contract” between the employees and the employer. This employment contract determines the terms and conditions for all employees represented by the union.
Answer:
Process Costing
Explanation:
Process Costing allows so many units to be in production at the same time which are identical. The cost of each unit can be determined by calculating the average price using to total units produced.
Answer:
Unit product cost= $84
Explanation:
Giving the following information:
Units produced 8,700
Direct materials $13
Direct labor $55
Variable manufacturing overhead $1
Fixed manufacturing overhead $130,500
The absorption costing method includes all costs related to production, both fixed and variable. The unit product cost is calculated using direct material, direct labor, and total unitary manufacturing overhead.
Unitary fixed overhead= 130,500/8,700= $15
Unit product cost= 13 + 55 + 1 + 15= $84