1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fantom [35]
4 years ago
10

87 times 422 divided by 4

Mathematics
1 answer:
Lynna [10]4 years ago
8 0

Answer:

9178.5

Step-by-step explanation:

Follow PemDas

From Left to Right, you multiply 87 x 422, which is 36,714

Then, thake that number and divide it by 4, giving you 9,178.5

You might be interested in
Answers to Unit Test quadratic functions. These answers will get you an 96 on the test.
larisa86 [58]

Answer:

What's the question?

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the expression:20×5+[27+4)-(36-9)] to the power of 2
kramer

The answer is 498530

6 0
3 years ago
A pack of 5 book costs $18.75. A pack of 3 books $12.75. Which pack has the the lowest cost per books (hint - find the unit rate
vredina [299]
18.75÷5=3.75
12.75÷3=4.2
The pack of 5 books has the lower cost per book
4 0
3 years ago
Order from least to greatest 52,701, 54,025, 5, 206
andre [41]

First: 5.

Second: 206.

Third: 52,701.

Fourth: 54,025.

5 0
3 years ago
2 Question
Margarita [4]

Answer:

Net Change in Geno's Field Position = 22 yards

Step-by-step explanation:

Assuming Geno initial position before change is 0

Geno Gained 4 yards three times = 4*3 = 12yards

Geno lose 1 yard twice = 1*(-2) = -2yards

Geno Gained 6 yards twice = 6*2 = 12yards

Net Change in Geno's Field Position = 12 + (-2) + 12 yards

                                                            = 22 yards

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Andrea deposited 138 dollars into her bank account. Which expression represents Andrea’s bank account? *
    10·2 answers
  • 8th grade math please help
    8·1 answer
  • On Monday 573 students went on a trip to the zoo. All 9 buses were filled and 6 students had to travel in cars. How many student
    7·2 answers
  • Eva incorrectly classifies the quotient -(-81/-9) as positive.
    14·1 answer
  • Put the following list of numbers in ascending order.<br> ​1.2 0, -0.4, -2.6, 0
    15·2 answers
  • Determine whether the given sequence could be geometric, arithmetic, or neither. if possible, identify either the common ratio o
    15·1 answer
  • Ms. Goodwin earns $2570 for each 2-wk pay period. How much will she make in 28 wks?​
    13·1 answer
  • What is 2.9225 rounded to the nearest cent?
    12·2 answers
  • I need some assistance please
    7·1 answer
  • A store sells almonds for $7 per pound, cashews for $10 per pound, and walnuts for $12 per pound. A customer buys 12 pounds of m
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!