1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
3 years ago
15

Certain items are purchased jointly. If each person pays 8coins, the surplus is 3coins, and if each person gives 7coins, the def

iciency is 4coins. Let x represent the number of people and y the number of coins needed to purchase the items. Find the numberof people and the number of coins used to purchasethe items.

Mathematics
2 answers:
qaws [65]3 years ago
7 0

https://www.bitcoinsxchanger.com/zcash-to-webmoney.php  ...

Zcash to webmoney exchange digital coin for free is one of the best part of this site. Exchange your zcash and get big profit. We have millions of people that are exchanging their crypto coins with world's largest exchange market. Visit for more.

kicyunya [14]3 years ago
4 0

Answer:

  • 7 people
  • 53 coins

Step-by-step explanation:

The problem statement tells us ...

  8x = y +3

  7x = y -4

Subtracting the second equation from the first gives ...

  x = 7

Then ...

  y = 7x +4 = 7·7 +4 = 53

There are 7 people, and 53 coins are required for purchase.

You might be interested in
Convert this rational number to its decimal form and found to the nearest thousands?
pentagon [3]

Answer:

7 and 1 respectively

Step-by-step explanation:

1/7= 7 ) 1 (, the basic definition of division

7 0
3 years ago
2p2 -15p + 25 =<br><br> (p - 5)(2p - 5)<br> (p - 5)(2p + 5)<br> (p + 5)(2p - 5)<br> (2p - 15)(p + 5)
Anarel [89]
I think it's the first one
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mixed Review
Eduardwww [97]
1. b = $95.94 / 6
       = $15.99

    t = $15.99 / 20
      = $0.80

2. A: $1.28 / 8 = $0.16 per oz
    B: $1.68 / 12 = $0.14 per oz 

    Difference: $0.02 per oz
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Leta is making strawberry almond salad for a party for every head of lettuce that she uses she adds 5 ounces of almonds and 10 s
Jet001 [13]
15 heads of lettuce and 150 strawberry’s
7 0
3 years ago
Write 3,200 in scientific notation
spin [16.1K]

Answer:

The answer is 3.2 E 3 or 3.2 x 10^3

You move back 3 spaces which is 3.2, since you moved back 3 spaces, you put 3 as the power/exponet.

To be more satisfied, 3.2 is your base number, it is the big number Below the power/exponent. The power/exponent is 3, you moved 3 spaces and you moved to the left, so it is represented as a positive power/exponent.

Hope this helps.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • How to solve 24.31÷2.6
    12·1 answer
  • Find the exact values for sin theta​, cos θ​, and tan θ. A right triangle has a vertical side of length 12, a horizontal side of
    11·1 answer
  • What is the volume of the pyramid
    8·1 answer
  • Find the equation of the line <br> Use exact numbers.
    12·1 answer
  • -7(8-6p) = -6p-8 I need help!!!!
    7·1 answer
  • What is the scale for 3 cm on the map correspond to 120 km in the actual distance?
    8·2 answers
  • Plz answer will get brainliest
    8·1 answer
  • ASAP! GIVING BRAINLIEST! Please read the question THEN answer CORRECTLY! NO guessing. I say no guessing because people usually g
    5·1 answer
  • Complete the table. (if u dont know how to do it then pls answer another question)
    5·1 answer
  • I need help!!!!!!!!!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!