1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sashaice [31]
3 years ago
15

4y and 5xy are like terms or are unlike terms

Mathematics
1 answer:
Norma-Jean [14]3 years ago
4 0

Answer:

Unlike terms

Step-by-step explanation:

If it was 4y and 5y it would be like. Adding the x though makes them unlike terms, you cannot combine them

You might be interested in
I have no clue how to solve question 10 and if u know how to it goes with the pie chart. So please help me
trasher [3.6K]
60,000 dollars. Because if they have income of 5,000 per month, 5,000 times 12 (the amount of months in a year) is 60,000 HOPE WITH HELPED! :)
8 0
3 years ago
find the distance between the pair of points. ( square root 5, square root 2) and -3 square root 5, 5 square root 2)
Nata [24]
Use the distance formula 

d  = sqrt ((y2-y1)^2  + (x2-x1)^2))

    =   sqrt ( (5 sqrt2 - sqrt2)^2  +  ( -3sqrt5 - sqrt5)^2)
  
   =     sqrt [( 4sqrt2)^2 + (4sqrt5)^2]

   = sqrt   (32 +  16*5)  =  sqrt 112  = sqrt16 * sqrt7  = 4 sqrt7

The answer is  4 sqrt7
7 0
3 years ago
What is <br> (-49/7) + (-64/8)=
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:

-15

Step-by-step explanation:

Simplify

-49/7= -7

-64/8 = -8

Dividing a negative by a positive gives a negative.

(-7) + (-8) = -15

4 0
2 years ago
A 24 pack of box of colored gel markers cost $12.96. What is the cost per marker ?
jenyasd209 [6]

Answer:

0.54 cents

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
2x+5y=-13 <br> 3x-5y=14<br><br> Solve for x and y
Lemur [1.5K]

Answer:

I got x= 1/5 and y= -67/25 (sorry if it is wrong)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a base of a rectangle is 36cm and the area is 845cm2 what is the height of the rectangle
    12·1 answer
  • Greg rented a truck for one day. there was a base fee of $20.95 , and there was an additional charge of 77 cents for each mile d
    15·1 answer
  • Help Please!!!!. I need help with this assignment.
    13·1 answer
  • Will award Brainlist! Solve the inequality. Graph the solution. 4(w−6)≤−12
    12·2 answers
  • Plesssssssss help with my math problem
    10·2 answers
  • Put these numbers in order from least to greatest.<br><br> 1/8,0.13,1/2, and 7/8
    15·2 answers
  • The cost of 9 scarves is $87.75. What is the unit price?
    10·1 answer
  • The revenue of the company is given by the equation R = x (1000 – 4x), where R is the revenue of the company in dollars when thy
    6·1 answer
  • Help me pleaseeeeeeeeeeeeeee
    9·2 answers
  • 2. Write an expression that can be used to
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!