1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notka56 [123]
3 years ago
6

what is the ratio of a rectangle if one side is 12 and the other side is 16 ? what is the ratio if one side is 8 and the other s

ide is10
Mathematics
1 answer:
Vika [28.1K]3 years ago
8 0

Answer:

  3:4

  4:5

Step-by-step explanation:

The ratios are ...

  short side : long side = 12 : 16 = 3 : 4

and for the other rectangle, ...

  short side : long side = 8 : 10 = 4 : 5

_____

To reduce the ratio to lowest terms, divide each number by their greatest common factor. 12 and 16 have a common factor of 4: 12=4·3, 16=4·4. 8 and 10 have a greatest common factor of 2.

You might be interested in
What are you post to do when you have a decimal that is 0.09
allsm [11]
To write 0.09 as a decimal you have to divide numerator by the denominator of fraction 0.09 us not a fraction so it is a decimal already and finally we have 0.09 as a decimal equals 0.09

9/100=0.09 also

i hoped i help :)
3 0
4 years ago
How to solve for vertex form<br> y = -x^2 + 4x – 1
Nastasia [14]
Answer: y= -(x-2)^2+3
6 0
3 years ago
Please answer ASAP!
boyakko [2]

Answer:11

Step-by-step explanation:8+5+2+3=18 5+2=7 18-7=11

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need Help!!!!!!!!!​
nalin [4]

Answer:

okay i will answer but i dont see the question

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A small bar of gold measures 20 mm by 150 mm by 2 mm. One cubic milimeter of gold weighs about 0.0005 ounces. Find the volume in
Kay [80]

Answer:

= 3oz

Step-by-step explanation:

v = 20mm ×150mm ×2mm = 6000 mm^3

so, the weight is

6000 mm^3 × 0 .0005oz/1mm^3 = 3oz

6 0
3 years ago
Other questions:
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • Evaluate 9f when f = 7. a 54 b 63 c 112 d 16
    12·1 answer
  • Number six on the page
    8·1 answer
  • Kylie and chen have 69 stickers. Kylie and Olivia have 95 stickers. The ratio of the number of stickers Olivia has to the number
    7·1 answer
  • Select all that apply.
    7·1 answer
  • Matthew is a single taxpayer who earns $75,000 per year in taxable income working as an accountant. He has $2,000 in long-term c
    12·1 answer
  • Three consecutive even numbers add up to 105 determine the product of the three numbers​
    7·1 answer
  • Find the length of the diameter if the radius is given. Find the length of the radius if the diameter is given.
    10·2 answers
  • Choose correct response
    6·1 answer
  • A company rents moving trucks for $45 plus $0.75 per mile. write an equation that relates the cost C and the miles driven, x. Ca
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!