1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotykmax [81]
3 years ago
15

Solve for x: 5x + 2 = 4x - 9. 07 O-7 O 11 0-11

Mathematics
2 answers:
docker41 [41]3 years ago
7 0

Answer: answer is -11

Step-by-step explanation:

5x+2 = 4x -9

Make x the subject of formula

5x - 4x = -9 - 2

x= -11

Talja [164]3 years ago
5 0

Answer:

X = -11

Step-by-step explanation:

5x + 2 = 4x - 9 \\ 5x - 4x =  - 9 - 2 \\ x  = - 11

You might be interested in
What's 99 multiplied by 9
Fiesta28 [93]
9x99= 891
9x9=81
9x90=810
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the x values are solutions to the inequality 4(2 – x) > –2x – 3(4x + 1)? Check all that apply.
steposvetlana [31]
4(2 - x) > -2x - 3(4x + 1)
8 - 4x > -2x - 12x - 3
-4x + 2x + 12x > -3 - 8
10x > -11
x > -11/10
x > -1.1

Therefore, x = 0 and x = 10 zre solutions to the inequality.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
.
Pachacha [2.7K]

Answer:

this is too old

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How much simple interest is earned on an investment of 1,250 if the money is invested for 5 years at an annual interest rate of
Alekssandra [29.7K]
<h3>Answer:  $281.25</h3>

Work Shown:

i = P*r*t

i = 1250*0.045*5

i = 281.25

8 0
2 years ago
Abhasra spent half of her week let allowance at the movies. to earn more money her parents let her clean the windows in the hous
lutik1710 [3]

Answer:

the answer is 16

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • - 8x + 64 = 56-X<br> what’s the answer
    12·2 answers
  • What are the common factors of 12 and 24?
    9·2 answers
  • Given that P = (2, 9) and Q = (4, 14), find the component form and magnitude of vector PQ.
    5·1 answer
  • Evaluate 1/3m -1-1/2n m =21 and n=12 thanks
    8·1 answer
  • What is 5(n-1)=2(n-4)-6
    12·2 answers
  • A school bought $548 in basketball equipment and uniforms costing $29.50 each. The total cost was $2023. Write an equation u can
    14·1 answer
  • I don’t know if it’s true or false
    14·1 answer
  • A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
    10·2 answers
  • 6. Write the<br> equation<br> (0,5) and (5,1)
    7·2 answers
  • A bag contains 25 kg of flour. A baker used 80% of it to bake bread. How much flour,in kg,remained ?​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!