1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anarel [89]
2 years ago
15

it cost 270 for 3 people to go on a fishing trip how much does it cost for 10 people to go on the fishing trip

Mathematics
2 answers:
ehidna [41]2 years ago
4 0
90 is the cost because you have to divide 270 from 3
sdas [7]2 years ago
3 0
270 divided by 3 = 90.

90  is the cost per person.

Now you do 90 times 10 to get the total for all 10  people.

90 times 10= 900.
You might be interested in
Jessica and Nancy are members of different video game libraries. Jessica pays a membership fee of $40, and she pays $5 for every
ad-work [718]
Jessica pays a membership fee of $40 so that's given to us <span>Jessica has a membership fee of $40 (given)
Nancy has a membership fee of $30 (y intercept of the equation)
</span>so how much is jessica going to pay is $10 more than Nancy
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 3 liter bottle of juice costs $5.70<br> What is the unit price for 1 liter of juice?
Galina-37 [17]

Answer:

$1.90

Step-by-step explanation:

Divide 5.7 by 3 to get your answer.

\frac{5.7}{3} = 1.9

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pls help...also ill mark brainlest
pentagon [3]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

I think it is D

4 0
2 years ago
Find the unknown measure of the rectangle.<br> Area =28 square centimeters <br>Height =?
taurus [48]
Area of rectangle = Length*width
A = 28  so 28 = 4 * height
height  = 28/4 = 7
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you find the height of a triangle (to calculate area)?
Lilit [14]

Answer:

The height of the triangle could be found by the <u>Pythagoras theorem</u>, where the result is, with the data of the exercise:

  • <u>Height of the triangle = 10.392</u>

And the area of the triangle is:

  • <u>Area of the triangle = 31.176 units^2</u>

Step-by-step explanation:

When you have two measurements of a triangle, as the case in the picture, you can find the third with the <em>Pythagoras theorem</em>, which is:

  • <u>(opposite leg)^2 + (adjacent leg)^2 = hypotenuse^2</u>

As you can see in the picture, the measurement of the hypotenuse is 12, and the opposite leg could be 6, for this reason, we're gonna clear the adjacent leg of the formula above:

  • (opposite leg)^2 + (adjacent leg)^2 = hypotenuse^2
  • (adjacent leg)^2 = hypotenuse^2 - (opposite leg)^2

Now, we can replace the values in the formula obtained:

  • (adjacent leg)^2 = hypotenuse^2 - (opposite leg)^2
  • (adjacent leg)^2 = 12^2 - 6^2
  • (adjacent leg)^2 = 144 - 36
  • (adjacent leg)^2 = 108

Now, as we just need the adjacent leg, we take the square root of both sides:

  • adjacent leg = \sqrt{108}
  • <u>adjacent leg = 10.392 approximately</u>.

Now, with these data, we can find the area of the triangle with the next formula:

  • Area of a triangle = (base * height) / 2
  • And we replace the measurements:
  • Area of a triangle = (6 * 10.392) / 2
  • <u>Area of a triangle = 31.176</u>

As the image does not contain units, it would be simply this number, however, <em>you should know that the area units are usually given squared, for example: in^2 or ft^2</em>.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • You purchased $132.49 worth of wheels and bearings for your skateboards. The ship charges $15 per skateboard to install them the
    8·1 answer
  • Part 3
    11·1 answer
  • Find a counterexample to show that the following statement Is false. The sum of two digit numbers is a three digit number
    8·1 answer
  • How do you use the pythagoreum theorum again? i know the formula is a^2+b^2=c^2 but how do you use it. Use the example 15^2+20^2
    10·2 answers
  • Solve the following equation algebraically:
    14·2 answers
  • Please help. what is the quotient of 4m^12/x-1÷x^2/8m^3 assume x ≠ 0 and m≠0
    10·1 answer
  • There were five teams entered in a competition. Each team consisted of either only boys or only girls. The number of team member
    5·1 answer
  • willie runs 2 in 22 minutes. the same rate, how many miles can he run in 132 minutes? please help me as soon as possible
    13·1 answer
  • Jacksons kitty weighed 2 pounds and 3 ounces a month later the kitty weighed 56 ounces how much weight did the kitty gain in tha
    10·2 answers
  • Evaluate: x(y – 5) for x = 2 and y = 7
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!