1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Usimov [2.4K]
2 years ago
11

HELP ME PLEASE SOLVE FOR X

Mathematics
1 answer:
Rudiy272 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

Use properties of similar triangles.

\frac{6}{9} =\frac{8}{9+x} \\(8*9)/6=12\\12=9+x\\\\3=x

There you are!

:)

You might be interested in
The domain ofy = x-5 – 1 is
bekas [8.4K]

Answer:

6 i believe

Step-by-step explanation:

delete my question if im wrong:)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
need a lot of help
marishachu [46]
2.60 x 12 3/4

2.60 x 12.75 (convert to decimal)

= $33.15, which is not listed.
3 0
2 years ago
Jay's mother bought a rectangular rug for the dining room. The dimensions of the rug are 4 yards by 3 yards. Which is the correc
Tasya [4]
The answer will be B. Hope it help!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with easy math please
Ivahew [28]

Answer:

1. 16

2. 12

3. 0

4. 17

5. 16

6. 4

7. 32

8. 36

9. 1/18

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
First anserw gets brainest 8th grade, root squared question
Katen [24]

Answer:

±11

11*11=121

-11*-11=121

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I found a place that would give me a 20% discount if spend over $50. My bill is $75. what is my final bill after the savings
    7·1 answer
  • Can someone guide me on how to solve this
    10·1 answer
  • What is the solution to the inequality? <br><br> -2(X+3) +5x &gt;9
    7·1 answer
  • It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent
    13·1 answer
  • A triangular banner has a base length of 48
    15·1 answer
  • Simplify 2(3-2i)+5(1+i)
    11·1 answer
  • Bianca bought a pack of rechargeable batteries for
    7·2 answers
  • Multiple answers... (ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧
    5·1 answer
  • EFGH is translated 6 units to the left and 3 units up. What are he coordinates of F?
    10·2 answers
  • Grapes cost $2.59 per pound. James buys a bag of grapes that weighs 4.73 pounds.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!