1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klasskru [66]
4 years ago
7

A map has a scale of 1 cm to 2.3 km. The real-life distance between two towns is 69 km. What is the distance between the two tow

ns on the map?
Mathematics
2 answers:
lina2011 [118]4 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Cm : km

1     :  2.3

x    :  69         Cross multily

2.3x = 69

x      =\frac{69}{2.3}

x      = 30cm

the distance between the two towns on the map is 30cm

Eva8 [605]4 years ago
4 0

Answer:

30 cm

Step-by-step explanation:

69/2.3 = 30

You might be interested in
Inequality for thirty is no greater than the sum of a number and -8
Alecsey [184]

Answer:

30≤-8+x

Step-by-step explanation:

The wording no greater then lets us know that  the inequality is less than or equal to. The wording sum means the its adding the number and negative 8. Lets have x represent the unknown number.

30≤-8+x

7 0
4 years ago
How many solutions does 9x+5=9x+7
Troyanec [42]

Answer:

There are 0 solutions to this problem because it cannot be re-arranged logically enough to come to a new conclusion.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
scarlet is trying to find the height of a dam. she stands 90 meters away from the dam and records the angle of elevation to the
Harlamova29_29 [7]
Make a drawing with a right triangle.

The opposite side, y, is the height of the dam less 1.65 m

The base or adjacent side is 90 m

The angle between the two sides is 90 m.

Then tan (26) = y / 90

y = 90 tan(26) = 90 (0.4877) = 43.90 m

The height of the dam is 43.90m + 1.65m = 45.55 m
5 0
3 years ago
Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU
JulijaS [17]

Answer:

10 pounds for $4.99

Step-by-step explanation:

If you multiply the 5 pounds for 2.69 by 2, you would get 10 pounds of hamburger for 5.38 which is more than 4.99

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Standard form 6000000+80000+10
SIZIF [17.4K]
6,080,010 hope this helps you 

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many solutions does this system of equations have?
    10·1 answer
  • A number less 7 is greater than -45. How can the solutions for this inequality be described? Is -40 a solution?
    12·1 answer
  • What is the volume of the item described? An ice cream cone with a cone of radius 2 cm and height of 9 cm with a hemisphere of i
    12·2 answers
  • What’s the answer? I cannot seem to figure it out
    10·1 answer
  • Can someone help me with this math problem?
    7·1 answer
  • A ball is thrown into the air with an upward velocity of 32 ft/s. Its height h in feet after t seconds is given by the function
    8·2 answers
  • 900,000 divided by 1,000
    12·1 answer
  • A penny is dropped from a point on a bridge 94 feet above the surface of the river. If the penny travels 250 feet straight down
    11·1 answer
  • ***NEED HELP FAST!!!!!***<br> What is the volume of figure A in the composite figure?
    8·1 answer
  • Solve the math problem
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!