1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Temka [501]
3 years ago
10

A pakage of 5 pairs of inclated gloves cost $29.45 what is the unit costof the pairs of gloves

Mathematics
1 answer:
castortr0y [4]3 years ago
3 0
I'm not entirely sure of your question, but I'll try to answer haha. If you're asking what the unit would be for a pair of gloves, it would still be in dollars. If you're asking how much one pair of gloves costs, you would divide the total number (29.45) by the number of items you have (5 pairs). Your answer is $5.89 for a pair of gloves. Hope this helps, but sorry if it doesn't!
You might be interested in
Find f(-2).<br><br> f(x) = 9x2 - 5x + 2 <br> A) 14 <br> B) 18 <br> C) 28 <br> D) 48
kifflom [539]
F(x) = 9x²<span> - 5x + 2 

</span>f(-2) = 9(-2)² - 5(-2) + 2
<span>f(-2) = 36 + 10 + 2 
</span><span>f(-2) = 48</span>
3 0
3 years ago
Someone please help me
neonofarm [45]

Answer:

I think the answer is A

Step-by-step explanation:

I'm not sure tho

8 0
2 years ago
What is the length of 7.2 ft &amp; 9.6ft
BaLLatris [955]

Answer:

16.8ft !

7.2 + 9.6 = 16.8 ft .

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jimmy eats seven cookies every three minutes. How long does it take him to eat 28 cookies?
scoray [572]
28 / 7 = 4

3 x 4 = 12


It’ll take him 12 minutes
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please ???i really don't know this one
Andru [333]
What grade are you in
8 0
3 years ago
Other questions:
  • ASAP What is the lateral area of this regular octagonal pyramid?? Explain your answer if you can plz thanks
    13·2 answers
  • Please help with math
    15·1 answer
  • I need help!!!! Answer ASAP!!!!
    14·1 answer
  • 49 divided by what gives you 7
    13·2 answers
  • A large field measures 70 feet by 525 feet. If you divide it up into equal square garden plots, what size would the largest poss
    7·1 answer
  • Algebra 2 help plsass
    11·1 answer
  • I need help please i will give u brainly
    7·2 answers
  • A(n) _____ is a statement that you conclude to be true based on logical reasoning. argument proof conclusion conjecture
    11·1 answer
  • What is 3x+(4x-6)=8x+1
    9·2 answers
  • Find (- 18) + (-25) + 13.<br> -56<br> 20<br> -30<br> -6
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!