1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ohaa [14]
3 years ago
11

In the figure, the combined measurement of angles A, E, and K is 127° and angle G measures 90°. What is the measurement of angle

B?
A.40°
B.45°
C.53°
D.90°

Mathematics
2 answers:
aniked [119]3 years ago
5 0

Answer:

first things first which one is angle B. if would be easier if you labeled them .

Step-by-step explanation:

but any ways see if the image attached can help out

andreev551 [17]3 years ago
3 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How many 2/5 ounce doses are in 4 ounces of medicine?
Anton [14]
There are 10 doses.  4x5=20/2=10
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you pay $20 for 16 candy bars what is the cost for per candy
Olin [163]
<span>$20/16=$1.25/candy bar 
Candy bars cost $1.25 each </span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Each team in the softball league plays each of the other teams exactly once. If
Aleks04 [339]
<span>Each team in the softball league plays each of the other teams exactly once. For every game, there is 2 team playing. The order is not important because  A vs B is same as B vs A
So you just need to makes a combination of 2 that have a result of 21. If there is t number of teams, the number of matches would be:
tC2 = t!/2!(t-2)! = 21
</span>t! / (t-2)! = 21 *2
(t)(t-1)= 42
t^2 -t -42=0
(t-7)(t+6)
t=7 ; t=-6

Excluding the minus result, you got 7 teams.
6 0
3 years ago
At a sale, coats were sold for $118 each. If the coats originally cost $200 each, what percentage of its original price was a co
pochemuha

rAnswer:

Step-by-step explanation:

20$

5 0
2 years ago
Please answer this correctly beacause i dont understand the questions
Kruka [31]

Answer:

Fraction means how much from the main graph is it taking, for example, the circle is a 1/4 white 3/4 green to find the decimal, divide the number under the line by the one above it, 4 divided by 3 for example

Step-by-step explanation:

Fraction means how much from the main graph is it taking, for example, the circle is a 1/4 white 3/4 green to find the decimal, divide the number under the line by the one above it, 4 divided by 3 for example

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Reduce the fraction to lowest terms. y+5/2y+10<br><br>A:1/4<br>B:1/2<br>C:2/5
    6·1 answer
  • What is the value of x in the equation 3x + 11 - 5x + 17 = 0?
    14·1 answer
  • Si f(x) = 1/2x^2-(1/4x+3),¿cuál es el valor de f(8)?<br> (3) 27<br> (2) 17<br> (4) 33<br> (1) 11
    11·1 answer
  • Melinda will take15 quizzes this semester. She would like to score a B or better on at least 90% of them. So far, she has gotten
    12·2 answers
  • For a rectangle with length of
    8·1 answer
  • 3(2k-5)=6(k-4)+9
    15·2 answers
  • What is the answer to 2x+7=-3x+37​
    10·2 answers
  • What’s m=y2-y1 divided by x2-x1 for Y2
    6·1 answer
  • (ii) The probability the tiles are both the same colour is 16 45 Show that x2 - 6x + 5 = 0.<br>​
    13·1 answer
  • How many groups of 1/3 are in 9
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!