1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
3 years ago
8

Find the center of the circle that can be circumscribed about the triangle

Mathematics
1 answer:
devlian [24]3 years ago
4 0

The answer will be .. D..

You might be interested in
Vanessa's scale drawing of a volleyball court, shown below, is 3 inches long and 1 1/2 inches wide. How many square meters make
natima [27]
I took a test on this yesterday and all i know is the answer is either 81 117 or 162
6 0
4 years ago
An airplane traveling from chicago to LA can fly at a rate of 6 miles per minute,how many hours does it take to travel 1,200 mil
Allisa [31]

Answer:

about 3 hours and 33 mins

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The perimeter of the rectangle below is 120 units. Find the value of y.<br> 5y - 3<br> 4y
vladimir2022 [97]

Answer:

y =7

Step-by-step explanation:

2(5y-3)+2(4y) = 120 units

10y - 6 + 8y = 120 units

18y= 120+6

y = 126/18

y = 7

5 0
3 years ago
Can some one help me. btw the answer is not C.​
Anit [1.1K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Given

x² + 6x

To complete the square

add ( half the coefficient of the x- term )² to x² + 6x

x² + 6x + (3)²

= x² + 6x + 9

= (x + 3)²

3 0
3 years ago
Mark is purchasing new tiles for his bathrooms. The home improvement store charges $48 for each box of tiles when three or fewer
shutvik [7]

Answer:

f(x)=

1. 48x when x < or = 3,

2. 45x when 4 < or = x < or = 8

3. 42x when 9 < or = x < or = 19

4. 38x when x > 19

Step-by-step explanation:

3 boxes or less = Cost of tiles = $48

4 - 8 boxes ; cost = $45

9 - 19 boxes ; cost = $42

> 19 boxes ; cost = $38

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Paul owns a mobile wood-fired pizza oven operation. A couple of his clients complained about his dough at a recent catering, so
    11·1 answer
  • Find volume of 9 pls- the number u cant see is 9
    15·2 answers
  • 3x + 3 − x + (−7) &gt; 6 what is x
    7·1 answer
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • Which statement BEST describes 30 ? A) between 5 and 6 B) between 6 and 7 C) between 14 and 15 D) between 15 and 16
    5·2 answers
  • Help me solve 1 &lt;2n-5 &lt;_7 also please explain
    6·1 answer
  • Write an equation in slope-intercept form for the line with y - intercept 2 and slope 3.
    13·1 answer
  • Last year, 50% of MNM, Inc. employees were female. It is believed that there has been a reduction in the percentage of females i
    6·1 answer
  • Find the 95% confidence interval for estimating the population mean μ
    9·1 answer
  • noteooks come in four colors red, blue, green, and purple they also come in 2 sizes five subject and 3 subject how many possible
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!