1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leonid [27]
3 years ago
7

You are given f(x)=x/1+x. Evaluate f(2)+f(1/2).

Mathematics
1 answer:
Elena L [17]3 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

5/2f or 2.5f I think

..................

You might be interested in
A rancher wants to fence in an area of 1,000,000 square feet in a rectangular field and then divide it in half with a fence down
Svet_ta [14]

Answer:

  f(w) = 3w + 2,000,000/w

Step-by-step explanation:

We know that the area of a rectangle is the product of its length and width:

  A = LW

Filling in the given values lets us write an expression for the length of the field.

  1,000,000 = Lw

  L = 1,000,000/w

Since there are 3 fences of length w and two of length L, the total perimeter fence length is the sum ...

  f(w) = 3w + 2(1,000,000)/w

Combining the constants, we have a function for the perimeter fence length in terms of the width of the field:

  f(w) = 3w +2,000,000/w

5 0
3 years ago
6. The mass of one coin is 16.718 grams. The mass of a second coin is 27.22 grams. How much greater is the mass of the second co
lora16 [44]

Answer:

The mass is greater by 10.502 grams. If you subtract 27.33 from 16.718, you get  10.502. Therefore, the mass of the second coin is greater than the first coin by 10.502 grams.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Homework kills guys, please help
Kazeer [188]

Answer:

The correct answer is in bold below written in two different ways. I think that the two middle options of your problem were given by mistake. The correct answer is not in the options.

Step-by-step explanation:

cost of yogurt = cost of toppings + cost of yogurt with 1 topping

cost of yogurt with 1 topping = $3.65

cost of yogurt = cost of toppings + 3.65

cost of 1 additional topping = $0.45 * 1

cost of 2 additional toppings = $0.45 * 2

cost of x additional toppings = $0.45 * x = 0.45x

Since 1 topping is included in the $3.65 charge, if you pay for x additional toppings, you will have x + 1 total number of toppings. That means you must pay for only x - 1 additional toppings to have a total of x toppings.

One topping is already included in the $3.65 charge, so you pay for only x - 1 additional toppings.

cost of x - 1 additional toppings = 0.45(x - 1)

cost of yogurt = 0.45(x - 1) + 3.65

y = 0.45(x - 1) + 3.65

y = 0.45x - 0.45 + 3.65

y = 0.45x + 3.2

8 0
3 years ago
How would you write 9^4 as an equivalent expression using a base of 3
valina [46]

Answer:

why u should go f u cc k urself

Step-by-step explanation:

Cuz u got a big p e n iis

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 2 inches equal 25 miles. then how many inches would it take to get 60 miles?
Tresset [83]
The answer is 4.8 inches
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Am i correct? calculus
    13·1 answer
  • Mr.Chen is putting tiles down in his kitchen.The kitchen has a perimeter of 48 feet.The tile costs $5 per square foot.How much w
    9·2 answers
  • You spend 15 minutes watching television.you then spend 1 hour reading email.write the ratio of the amount of time spent reading
    15·2 answers
  • What is the prime factorazation of 100
    13·2 answers
  • Pleass answer the following​
    5·1 answer
  • Find the slope of the line going through the points (0,6) and (-3,9)
    10·1 answer
  • Esma and Hunter were trying to solve the equation:
    12·1 answer
  • 1. The line of best fit for the data in the table below is y = 3.3x + 1.3 Use this model to find the value of y when x = 15.
    6·1 answer
  • Test #
    11·1 answer
  • 2/3 x + 5/6 = x - 1/2<br><br><br><br><br> SHOW WORK PLEASE
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!