X=23
(x+5) - 25 = 3?
If this is what you mean.
Answer: combining like terms
Step-by-step explanation:
Answer:
No
Step-by-step explanation:
Given
Quadrilateral A: 2,3,5 and 6
Quadrilateral B: 4,5, 8 and 10
Required
Determine if one is a scale of another
To do that, we have to divide the corresponding lengths to give ratio.
Considering Side of A = 2 and Side of B = 4



Considering Side of A = 3 and Side of B = 5



There's no need to check further, since the two ratios calculated so far do not have the same value;
<em>Hence, one quadrilateral is not a scale of the other</em>
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1