1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Norma-Jean [14]
3 years ago
7

What is an even number?

Mathematics
2 answers:
Paha777 [63]3 years ago
6 0

Answer:

2,4,6,8,10,12,14 and so on

Step-by-step explanation:

A even number is a number that you can divide in half evenly

Maksim231197 [3]3 years ago
6 0

An even number is any number that ends in a digit divisible by two.

For example... 24 ends in 4. 4 is divisible by 2, so it's even

More examples... 45 ends in a 5. 5 is not divisible by 2, so 45 is not even

You might be interested in
Susan incorrectly factored the expression below. 12a − 15b + 6 3 (4a + 5b + 3)
hichkok12 [17]

Answer:

3(4a−5b+2)

Step-by-step explanation:

The answer should have originally been 3(4a-5b+2)

3(4a+5b+3)= 12a+15b+9 which is incorrect.

6 0
2 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
A birthday celebration meal is $46.80 including​ tax, but not the tip. find the total cost if a 10% tip is added to the cost of
irina1246 [14]
$51.48 should be the answer
8 0
3 years ago
Which equations match the graph?<br><br><br> 5 STARS AND BRAINLYEST
Eva8 [605]
I believe that the answer is ‍♀️
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
four friends buy tickets for two shows on consecutive nights. They use a coupon for $5 off each ticket. They pay a total of $416
Serjik [45]

do u want the answer or how to solve it?


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The probability that Stu buys a sandwich is 0.5.
    7·1 answer
  • To save money for a video game you put $1 in an envelope each day for 5 days you double the number of dollars in the envelopes f
    7·1 answer
  • 36 POINTSS + BRAINLIEST
    11·1 answer
  • What substitution should be used to rewrite 16(x3 + 1)2 – 22(x3 + 1) – 3 = 0 as a quadratic equation?
    10·2 answers
  • If an individual earns an annual salary of $100,000 and invests $10,000 in a 401k, what will be the employee's taxable income?
    13·1 answer
  • the davis' backyard measures 40 ft x90 ft. find the area of their backyardand show how the area could be written using exponents
    9·1 answer
  • Volume scale factor, help needed.
    11·1 answer
  • Which interval notation accurately represents the domain?
    8·1 answer
  • Plz help me with this question
    12·1 answer
  • =(x + 4)2 + 6, what is the y-intercept?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!