Answer:
3(4a−5b+2)
Step-by-step explanation:
The answer should have originally been 3(4a-5b+2)
3(4a+5b+3)= 12a+15b+9 which is incorrect.
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
I believe that the answer is ♀️