1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
2 years ago
10

The main challenge of career planning in changing times is that

Business
1 answer:
Serggg [28]2 years ago
4 0
The answer is to adjust plans very often
You might be interested in
What is the first step involved in developing and implementing a social media marketing campaign?
const2013 [10]

Answer:

The first and foremost step is the determine the budget and also to identify the goals and the strategy.

Explanation:

In order to develop and implement or execute the social media marketing campaign or plan one need to follow the following six essential or vital steps:

Step 1: Decide or Determine the Objective and Budget

Step 2: Identify or recognize the Target Audience

Step 3: Create the Message

Step 4: Develop or spread the Media Strategy

Step 5: Implement or execute the Marketing Campaign

Step 6: Last step is to measure and analyze the Results or outcomes

Therefore, the first step is to decide the goals and the budget.

4 0
3 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
The United States and France both produce sweaters and caps. Suppose that a US worker can produce 50 caps per hour or 1 sweater
Andrews [41]
Answer
B
Explanation
5 0
2 years ago
Allocative efficiency means that ___________.
frutty [35]

Answer:

D. society’s scarce resources are used to produce products that align with consumer preferences

Explanation:

Allocation efficiency is a point in the economy when the goods and services being produced are exactly what the customers or people of the economy want  and this is a point of production when marginal social benefit of producing the good is equal to the producers marginal cost.

6 0
2 years ago
One possible reason as to why consumers respond to sales is that by displaying a "high" regular price and a "low" sale price, sa
Olenka [21]

Answer:

True

Explanation:

Experiments regarding consumer behavior have shown that consumers usually expect a product to have a certain price that serves as a reference price that they use to determine if a retailer's price is high (more expensive than the reference price) or low (cheaper than the reference price).

It is normal (but unethical) that some retailers increase their prices a little before starting a sales campaign, since a higher reference price will make consumers believe that the offer is even better.  

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is an allocation base commonly used under the traditional methods for allocation of overhead costs?
    6·1 answer
  • At an annual effective interest rate of i, i > 0, the following are all equal: (i) the present value of 10,000 at the end of
    12·1 answer
  • Adams operates his $57500 firm using his own equity. Bob operates his firm with $28750 of his own money plus $28750 of debt at a
    9·1 answer
  • According to GAAP, the disclosure of accounting policies adopted by a reporting entity is important to financial statement reade
    6·1 answer
  • You have an idea for a company that sources fruits from local farms and makes fresh juices on a daily basis. You want to start a
    7·1 answer
  • Ehler Corporation sells rock-climbing products and also operates an indoor climbing facility for climbing enthusiasts. During th
    10·1 answer
  • All of the following statements characterize the traditional personal selling approach EXCEPT: a. Traditional selling focuses on
    11·1 answer
  • Which phrase best completes the list?
    15·1 answer
  • You purchase $300 worth of the same stock every quarter for one year at prices per share of $15, $12, $10, and $20, respectively
    12·1 answer
  • A resource management system in which decisions regarding resource access and use are vested in a community of identifiable memb
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!