1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FrozenT [24]
2 years ago
13

Answer this question for me please cause idk it

Mathematics
1 answer:
Greeley [361]2 years ago
8 0

H=-4.9t^2+25t 0=t(-4.9t+25) T=25÷4.9 T= approx 5.1 which is closes to 5.0  So answer will be 5.0

You might be interested in
15x+5y=10 <br>5x-7y=12<br><br>solve using elimination ​
Paul [167]
Point form: (1,-1)
equation form: x = 1, y = -1
8 0
2 years ago
Beth saved $30 last summer while Carmen saved $80.what is the ratio of beths savings to Carmens
Licemer1 [7]
Answer: 3:8

Explanation: To get this you have to divide each number by the two numbers' GCF (Greatest Common Factor) and in this case the GCF is 10, so you divide both numbers by 10 and get 3 and 8.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Are these expressions equivalent? (Show work)<br> 14x+10+2x and 5x+3x+10+8x
balu736 [363]

Step-by-step explanation:

14x+10+2x

16x+10. Answer 1

5x+3x+10+8x

16x+10. Answer 2

So, both Answers are same, So the expressions are equivalent...

3 0
2 years ago
The cost y (in dollars) of renting a segway for x hours is y=30x+25. Find the initial fee and the cost per hour.
Hitman42 [59]

Given:

The cost y (in dollars) of renting a segway for x hours is

y=30x+25

To find:

The initial fee and the cost per hour.

Solution:

We have,

y=30x+25       ...(i)

The slope intercept form of a linear equation is

y=mx+b      ...(ii)

where, m is slope is b is y-intercept or initial value.

From (i) and (ii), we get

m=30,b=25

The value of m is 30, so the slope is 30. It means cost per hour is $30.

The value of b is 25, so y-intercept is 25. It means the initial fee is $25.

8 0
3 years ago
Find the work done by force dield f(x,y)=x^2i+ye^xj on a particle that moves along parabola x=y^2+1 from(1,0) to (2,1)
NemiM [27]
Call the parabola P, parameterized by \mathbf r(y)=\langle y^2+1,y\rangle with 0\le y\le 1\rangle. Then the work done by \mathbf f(x,y) along P is

\displaystyle\int_P\mathbf f(x,y)\cdot\mathrm d\mathbf r=\int_{y=0}^{y=1}\mathbf f(x(y),y)\cdot\dfrac{\mathrm d\mathbf r(y)}{\mathrm dy}\,\mathrm dy
=\displaystyle\int_0^1\langle(y^2+1)^2,ye^{y^2+1}\rangle\cdot\langle2y,1\rangle\,\mathrm dy
=\displaystyle\int_0^1(2y^5+4y^3+2y+ye^{y^2+1})\,\mathrm dy=\frac73-\frac e2+\frac{e^2}2
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is equivalent to 3(y+4)+4(y-2)
    7·1 answer
  • In 2014, the population of Hong Kong was estimated to be approximately 7,112,688 people. The city covers an area of approximatel
    7·1 answer
  • What is the probability of rolling a number greater than or equal to 8 with the sum of two dice, given that at least one of the
    12·2 answers
  • What is the area of a circle if the circumference is 144.4 inches
    8·1 answer
  • The sum of three numbers is 96. The third number is 6 less than the first. The second number is 3 times the third. What are the
    15·1 answer
  • Write the quadratic equation in standard form:
    8·1 answer
  • In a large on-the-job training program, half of the participants are female and half are male. In a random sample of six partici
    13·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!
    14·1 answer
  • Express 48% as a fraction
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!