1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LuckyWell [14K]
3 years ago
11

3/4 of what number is 8 more than 25

Mathematics
1 answer:
Ainat [17]3 years ago
7 0

Answer:

3/4 of 44 is 8 more than 25

Step-by-step explanation:

8 more than 25, is 33.

33 is 3/4 of 44.

because 33 divides by 3 will be 11, then times 4, you will get 44.

You might be interested in
What is an equivalent ratio of 5:9
Goshia [24]

Step-by-step explanation:

There is infinitely many ratios which are equivalent to 5:9. As we know always we can write divide as fraction, so . We can multiply nominator and denominator by the any number (but the same) and get another numbers but ratio will be the same, so equivalent.

For example

10:18,

15:27

Hope this helps.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Choose the best answer for this length.
Nastasia [14]

Answer:

9 inches

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Help me explain step by step to each question! please this is due in 6 mins!!
____ [38]

Answer:

i don't know j dhf jfjyk jrkr htjt jrkr dr rkr

5 0
2 years ago
During the day,Sam spent $4.85 on lunch.he also bought 2 books for $7.95 each. At the end of the day we had $8.20 left how much
Vlada [557]
20.75 because if you add 4.85+7.95+7.95 add that you get 20.75

7 0
3 years ago
Given the system of equations presented here:
Nata [24]
2x + 4y = 14
4x + y = 20......multiply by -4
----------------
2x + 4y = 14
-16x - 4y = -80 (result of multiplying by -4)
---------------add
-14x = -66....as u can see, ur y's cancel out

so ur answer is : 1st answer choice <==

** and just so u know, u could have multiplied the 1st equation by -2, and it would have cancelled out ur x's
6 0
3 years ago
Other questions:
  • the cost of a parking permit consists of a one-time administration fee plus a monthly fee. a permit purchased for 12 months cost
    6·1 answer
  • Whats the value of 5y if -2(3y+5)=-4
    13·2 answers
  • What does an algebraic expression always have?
    14·1 answer
  • 1. Which is equivalent to this expression?
    12·2 answers
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • Four families went out to dinner . Each of their recipe is shown . If each family leaves a 20% tip on the total , which families
    9·1 answer
  • Mr. Moreno drove 60 miles in March. He drove 10 times as many miles in March as he did in January. He drove 6 times as many mile
    7·1 answer
  • What is the difference between the absolute value of -10 and the absolute value<br> of 6?
    6·2 answers
  • Can I get some help???
    7·1 answer
  • The copy machine at the library made a copy of Leslie's 3-page essay in just
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!