1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
postnew [5]
2 years ago
11

Nine out of ten student prefer math class over lunch. How many students do not prefer math if 200 students were asked

Mathematics
2 answers:
jenyasd209 [6]2 years ago
8 0
If nine out of ten students prefer math class over lunch then that's 90%. Which means 10% of the 200 don't prefer it. 200/10= 20 people do not prefer math
Leya [2.2K]2 years ago
8 0

Answer:

<u>20 students</u> do NOT prefer math over lunch.

Step-by-step explanation:

Hello, great question. These types are questions are the beginning steps for learning more advanced Algebraic Equations.

If nine out of ten students (\frac{9}{10}) prefer math class over lunch, then we can infer that one out of ten students (\frac{1}{10}) do not.

\frac{1}{10} = 0.10 or 10%

As we can see, this equals a 10% of the students that were asked. If <u>200 students</u> were asked, we would need to find what 10% of 200 would be. We can do this by multiplying 200 by the decimal form of 10% like so,

200 * 0.10 = 20 students

So we can see that <u>20 students</u> do NOT prefer math over lunch.

I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.

You might be interested in
Which is the best to buy?<br> a) 6 shirts for $25.50 b) 4 shirts for $18.00 c) 5 shirts for $21
katrin2010 [14]

Answer:

C. 5 Shirts for $21

Step-by-step explanation:

I conclude this when I calculate the amount of money needed for a singular shirt in every "bundle" by using division.

First I calculated how much you'd have to pay for one shirt in the six-pack collection fo shirts, and I resulted in $4.25 for each shirt. The problem in number form is: 25.50÷6=4.24. By dividing the total with six you result in the singular price of the individual price of each shirt in the pack.

As for the other packs, my calculations resulted in $4.50 for the 4 shirts pack and $4.20 for the 5shirts pack.

5 0
2 years ago
a football team lost 5 yards on each of 3 plays. Explain how you could use a number line to find the teams change in feild posti
jarptica [38.1K]
You would place a #line going from negatives on left to positive on right then place a point at positive 5 and go back 5, 3 times
6 0
2 years ago
Product A is a 8oz bottle of cough medicine that sells for $1.36. Product B is a 16oz bottle of medicine that costs 3.20 which p
Sauron [17]

Product A= 8oz = 1.36 x 2= 2.72. 16oz = 2.72

product B= 16oz= 3.20

so Product A has the lower unit price.

5 0
3 years ago
What is 8r-(5r+4) ≥-31
lesantik [10]

Answer:

r ≥ -9

Step-by-step explanation:

8r-(5r+4)\geq -31\\8r-5r-4 \geq -31\\3r - 4 \geq -31\\3r \geq -27\\r \geq -9

5 0
2 years ago
I need help with this calculus question
Bezzdna [24]

- 47 → d

using the ' product rule '

\frac{d}{dx} (uv) = uv' + vu' = (3 × - 4) + (7 × - 5 ) = - 12 - 35 = - 47


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s the answer for this?
    11·1 answer
  • Find examples of decimals in a newspaper or magazine write a real world promblem in where you have to divide decimals
    13·2 answers
  • Kat has 19 coins, all quarters and dimes, that are worth a total of $4. The system of equations that can be used to the number o
    12·1 answer
  • What would the variables for a and b be? 3/x + 5/x^2 = (ax+b)/x^2
    6·1 answer
  • Can you please answer this for me
    5·1 answer
  • Ecuaciones con resultado 17
    14·1 answer
  • !!!!!!Plss Help Me!!!!!!!
    10·1 answer
  • Help me find y please​
    13·1 answer
  • Geumath malah 17.pdf
    10·2 answers
  • NEED HELP! DUE IN 1 HOUR PLEASE
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!