1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artemon [7]
3 years ago
9

Two questions for 30 points.

Mathematics
1 answer:
omeli [17]3 years ago
3 0

Answer:

The first question is c

You might be interested in
School starts in 45 minutes and you live 17 miles from school. What average speed (in miles per hour) do you need to travel in o
Arada [10]
It would be 22.67mph
3 0
3 years ago
Simplify the expression<br> 4 + 3(x + 2)
kap26 [50]

Answer: 3x+10

You welcome!

5 0
2 years ago
2( 4x + 2) = 4x - 12(x-1)​
aksik [14]

Answer:

x=\frac{1}{2}

Step-by-step explanation:

distribute 2 into (4x+2) and -12 into (x-1)

8x+4=4x-12x+12

combine like terms

8x+4=-8x+12

add -8x on both sides

8x+8x+4=12

16x+4=12

subtract 4 on both sides

16x=8

divide both sides by 16

x=1/2

hope this helps

8 0
3 years ago
Alguien puede ayudarme en esto
Montano1993 [528]
Lo siento, español no es mi primer lengua, pero trataré ayudar. ¿Qué significa L1, L2, y L3? No recuerdo.
Necesita multiplicar
x-3 • x+2
x-2 • x-1
Pero, obtendrías esto, y no ayudaría
x^2-6 = x^2+2
Es imposible resolver para x con eso.
Creo que la respuesta es e. no existe tal valor para x

7 0
3 years ago
I need help rn please​
neonofarm [45]

Answer:

3/1 I am not absolutely sure though...

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please answer this question now
    5·2 answers
  • There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
    13·2 answers
  • Replace ? with =, &gt;, or &lt; to make the statement true.
    8·1 answer
  • PLEASE I NEED HELP I WILL MARK BRAINLYEST!!!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • Which of the following ordered pair are equal. a) (6,2) and (2,6)
    6·1 answer
  • If the statement 4 &gt; 3 is true, which of the following are true about the relationship between –4 and –3? Check all that appl
    15·2 answers
  • Nick is making a fruit salad. He buys apples for $1,29 per pound and oranges for $1.35 per pound. He spends no more than $12.
    10·1 answer
  • Pyramid A is a square pyramid with a base side length of 18 inches and a height of 9 inches. Pyramid B has a volume of 3,136 cub
    5·1 answer
  • The average production cost for major movies is 57 million dollars and the standard deviation is 22 million dollars. Assume the
    6·1 answer
  • Use the following information to write an equation in terms of x. Then solve the equation and find RS and RT .
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!