1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goryan [66]
3 years ago
13

The height of a cylinder is four times its radius. Find a function that models the volume V of the cylinder in terms of its radi

us r.
Mathematics
1 answer:
sammy [17]3 years ago
7 0
V=\pi r^2H\\\\H=4r\\\\then:\\\\V(r)=\pi r^2(4r)=4\pi r^3
You might be interested in
Four equivalent expressions for 24x-8x
dolphi86 [110]

1: 8(3x-x)

2: 16x

3: 4(4x)

4: 8(2x)


7 0
3 years ago
Marco read that a honeybee fly up to 2.548 meters per second.He rounded the number to 2.55 to which place value did marco round
Kazeer [188]
He rounded to the hundredth.
7 0
3 years ago
Please help I’m about to fail and this quiz will bring my grade up.
konstantin123 [22]

Answer:

first blank: -1

second blank: -7

third blank: -13

fourth blank: - 19

Step-by-step explanation:

hope this helps and please rate my answer!

5 0
3 years ago
Fill in the missing number in this sequence:<br> { } 216, 36, 6, 1
schepotkina [342]

Answer:

1296

Step-by-step explanation:

times each number by 6

example: 1x6=6 6x6=36 36x6=216 216x6=1296

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Bob decided to go to college, the cost of going to school will be $4,474 per semester, (there are 2 semesters per year) plus $38
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

Step-by-step explanation:

1 semester = 4474

8 semester = 8* 4474                    35792

1 semester books = 389

8 semester books = 8* 389            <u> 3112 </u>

Total                                                38904  

If he is going to pay this off in 10 years, he would have to have an increase of 3890.40 (after all income taxes) to pay it off. Fewer years would mean dividing by the number of years.

So for 8 years for example, he would need 4863 every year.

That number is obtained by dividing 38904 / 8

In 6 years he would need

38904/6 = 6484 extra dollars.        

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I don't know plz help me
    13·1 answer
  • Witch number produces a rational number when multipled by 0.25
    10·1 answer
  • The original price of a computer was reduced by $250.
    7·2 answers
  • Graph the following lines and write the equation in slope-intercept form. c Through the points (5,6) and (−1,4).
    14·1 answer
  • 32% of what number is 16?
    15·1 answer
  • Which correctly describes a cross section of the cube below? Check all that apply.
    15·1 answer
  • Item 4
    7·1 answer
  • 10<br> B<br> с<br> 63°<br> 9<br> А<br> D<br> What is m_D?<br> m2D =
    11·1 answer
  • At the luau, a vender was selling 5 leis for $25. what is the unit price?
    9·1 answer
  • Rewrite the sum of 96 + 80 using the distrubutive property
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!