1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksAgata [21]
2 years ago
8

I need help plis I'm struggling in this math problem ​

Mathematics
1 answer:
charle [14.2K]2 years ago
4 0

Answer:

D) 13x + 5

Step-by-step explanation:

Combine like terms

Here, 6x and 7x are like terms

5 + 6x + 7x = 5 + 13x

                  =13x + 5

You might be interested in
Line j passes through points 1,6 and 7,1 line k is parallel to line j. What is the slope of line k?
Mashutka [201]
Slope formula m = (y2-y1) / (x2 - x1)
m = (1 - 6) / 7 - 1)
m = -5 / 6

Slope or parallel lines are the same
Slope = -5/6
6 0
2 years ago
Whoever gets this problem right with proper work shown will get brainliest
VMariaS [17]

Answer:

100 % or 1

Step-by-step explanation:

There are two dice

Each dice has a possible roll of 1,2,3,4,5,6

The possible sums are 2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12

The probability of getting a sum greater than 1 is 100 % or 1 since the outcomes are all greater than 1

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone explain and answer this for me??
OleMash [197]
The mistake is in line 2, the parenthesis means multiplication therefore it has to be 3x
4 0
3 years ago
4(3m-8)=-80 solve each equation for the given variable
Bingel [31]
12m-32=-80
12m=-80+32
12m=-48
m=-4
8 0
3 years ago
Why does value of money that you save increase over time?
kirill [66]
Its A.) because if you think of a bank it gains interest because you put it in the bank
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for x: 3[× - 3] + 2 = 14
    6·1 answer
  • What is the slope of -5/8 and goes through the point (2,-3)
    10·1 answer
  • A circle has the radius of 4 cm. Find the length s of the arc intercepted by a central angle of pie/4 radians.
    7·1 answer
  • The what test is used to determine whether a function is one to one
    15·1 answer
  • 2x+3y + 2z = 0<br>5x – 3y +4=1<br>7x+9y-4z=11​
    9·1 answer
  • The sum of two consecutive odd integers is -124. Find two integers
    10·1 answer
  • your school is sponsoring a pancake dinner to raise money for a field trip. You estimate that 200 adults and 250 children will a
    5·1 answer
  • Bonita has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2600 units, Bonita used 5050 hours of labor at
    7·1 answer
  • At the grocery store, Matthew notices that it costs $2.48 for 40 ounces of jelly. What is the unit price?
    15·2 answers
  • HELP, I NEED IT ASAP!!!!!!!!!!!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!