1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kogti [31]
3 years ago
6

It costs 95 dollars for 20 students to visit and equarium.how much does it cost for 162 students?

Mathematics
2 answers:
larisa86 [58]3 years ago
8 0

Answer:

769.50

Step-by-step explanation:

95 ÷ 20 = 4.75

So, 4.75 is the cost per student

4.75 × 162 = 769.50

So, 4.75 dollars per student times 162 students is 769.50

shutvik [7]3 years ago
8 0

Answer:

It costs $769.50 for 162 students.

Step-by-step explanation:

95 ÷ 20 = 4.75

It costs $4.75 per student. If there are 162 students, we have to multiply 4.75 by 162.

4.75 x 162 = 769.5

So this means it costs $769.50 for 162 students.

Let me know if you need anymore help!

You might be interested in
(25+3) - 7 x 3 + (2x4)
arlik [135]

Answer:

It is not correct, the answer is 15

Step-by-step explanation:

They forgot the rule of PEMDAS, and accidentally subtracted before they multiplied. It should've gone

(25+3) - 7 x 3 + (2x4)

28-7x3+8

28-21+8

Since it's minus 21, that means it's negative, so -21+8=13

28-13=15

4 0
2 years ago
The number of calories Kira burns while riding a bike varies directly with the number of hours the bike is ridden. How many calo
Veseljchak [2.6K]

480 since 1 hour=60 minutes.  Look on the graph and you can see that the line looks like its 500 but since the answer choices dont say 500 it has to be 480 which is the closest


4 0
3 years ago
The distances traveled by car A car Afx x hours. are. represented by the graph and table below.<br>​
jarptica [38.1K]

Answer: b

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Choose the correct simplification of (7x3y3)2.<br><br> 14x6y6<br> 49x5y5<br> 49x6y6<br> 14x5y5
dolphi86 [110]
The answer would be the first one.

I find it easier to expand the equation (you still get the same answer).

= 2 * 7x + 2 * 3y + 2 * 3
= 14x + 6y + 6

Hope this helps!
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Why is 4 laps in 10 minutes and 6 laps in 15 minutes proportional
Shtirlitz [24]
If you break it down it goes to 2 laps every 5 minutes. So any set that follows this "pattern" would be proportional
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of n in the equation –(2n + 4) + 6 = –9 + 4(2n + 1)?
    5·2 answers
  • Which statement best describes how to determine whether f(x) = x3 + 5x + 1 is an even function?
    14·2 answers
  • Solve d = c π for π. A) π = cd B) π = c d C) π = d c D) π = c − d
    14·2 answers
  • the nature park has a pride of 5 adult lions and 3 cubs. the adults eat 8 pounds of meat each day and the cubs eat 4 pounds. how
    15·1 answer
  • Someone builds a crate.the volume of the crate is 48 cubic feet. the base area of the crate is 16 square feet. what is the hiegh
    7·1 answer
  • Please write your answer below !!!
    8·1 answer
  • en la siguiente exprecion un ejemplo de un termino semejante es x a la 2y-3x ala dosy+ 2xy a la dos-10xy a la dos
    12·1 answer
  • Solve this equation. Enter your answer in the box.<br><br> −56e−23e=−24
    12·2 answers
  • Jeremy has 6 apples cut into 1/8 pieces. How many pieces does he have?
    6·2 answers
  • Which sets of ordered pairs show equivalent ratios? use the grid to help you. check all that apply
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!