1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tems11 [23]
3 years ago
13

Need help with my math simplify

Mathematics
1 answer:
nlexa [21]3 years ago
3 0

2+42/-2-5(-3)  Multiply -5 and -3.

2+42/-2+15 Now, add the non fraction numbers. (2 and 15)

17+42/-2 Here, you want to reduce the fraction if you can, and yes, you can. Find the divisible number that is the lowest one that both can be evenly divided by. For this problem, it’s -2.

17-21. And from here, its easy. Just a simple subtraction problem.

-4 should be the correct answer.

You might be interested in
What is π⋅π⋅π⋅x⋅x⋅x⋅x+ ?
Morgarella [4.7K]

Answer:

4xπ^3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the rate of change of the function?
olga_2 [115]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

the rate of change of the function, or the slope is 3 because to get to one point from the other point in the line, you would have to go up 3 and over 1 (3/1) or just 3.

Hope this helps

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Пожалуйста, помогите с векторами!
Alisiya [41]

Answer:

hi there is that something you can block

7 0
2 years ago
tina has 50 coins, all dimes and quarters. the value of the coins is $7.10. write a system of equations to determine how many di
Sliva [168]

Answer:

A) D + Q = 50

B) .10D + .25Q = 7.10

We multiply A) by -.10

A) -.10D - .10Q = -5 then adding this to B)

B) .10D + .25Q = 7.10

.15Q = 2.10

Quarters = 14 = 3.50

Dimes = 36 = 3.60


Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
A bottle of body wash costs $2.88 and contains 12 ounces. how much does it cost per ounce?
Andrew [12]
$2.88/12=0.24 cents per ounce
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Tickets for the school play cost $17 each. Gary wrote the expression n X 17 to find the cost of n tickets to the play. He used t
    9·1 answer
  • Is -2.74 a rational number?
    5·2 answers
  • Last Friday Tristan had $12 over the weekend she with you some money for babysit she now has $21 how much money did you receive
    15·2 answers
  • If all 108 people take 2 biscuits, how many biscuits will you need?
    15·2 answers
  • A large truck and a small car have a head-on collision. Which scenario is true?
    15·1 answer
  • I’ll give you Brainliest
    15·1 answer
  • ABCD is a parallelogram. If MZD= 72, then what is mZA?<br> ASAP
    11·1 answer
  • Help!! ASAP!! Which ordered pair(s) are solutions to 3x − y = 1? Select all that apply.
    9·2 answers
  • 3, 12, 48, 192<br> 9th term:<br> 11th term:<br> What is the 11th term plz help
    6·1 answer
  • Area of triangle please help
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!