Answer:
4/16
Step-by-step explanation:
You ate 4 slice of the 16 slice pizza
Answer:
It cost $8 per person to get into the carnival
Step-by-step explanation:
Let the entry cost be y
Let Cost of 1 game be x
Cost of 5 games = 5x
Cost of 12 games = 12x
Frankie played 5 games and spent $15.50 altogether.
So,
--- A
Maria played 12 games and spent $26 altogether.
So,
-- B
Plot the lines
--- Black color
--- Red color
Intersection point provides the solution
(x,y)=(1.5,8)
So, it cost $8 per person to get into the carnival
Answer:
I believe the scale factor is 2.
Hey there!
The solution to your question is
We simply plug the "r" value into the equation and solve:
29 + (5/6)(-1/2)
29 + -5/12
28 7/12
Hope it helps! Have an amazing day, and remember, You've got this!
Answer:
Step-by-step explanation:
5x - 3 = 2(3x - 5)
5x - 3 = 6x - 10
6x - 5x = 10 - 3
x = 7
QS = 3(7) - 5 = 16 units
PR = 5 × 7 - 3 = 32 units