Answer:
converting the equation to improper fraction
31/5+(-38/5)
31/5-38/5( the plus sign affected the minus sign inside of the bracket which is+*- = -)
multiply both terms by 5
31-38= -7
Answer:
$1.90 approx
Step-by-step explanation:
Given data
Amount paid= $74.94
Amount of gallons= 201/5 gallons of gas
= 201/5
=40.2 gallons
let us find the unit cost per gallons
Unit cost per gallon is = 74.94/40.2
Unit cost per gallon=$1.86
The price of gas is $1.90 approx
Sorry I don’t know the answer hope you find one bye halleluja
The mean of your question would be -2.5