1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka [77]
3 years ago
9

-3x+4=-17show how you did it

Mathematics
1 answer:
Oxana [17]3 years ago
8 0
-3x+4=-17
subtract -4 from both sides
divide -3 from both sides
the answer is 7
You might be interested in
A culture started with 5,000 bacteria. After 4
Tresset [83]

Answer: After 13 (12) hours, there would be 6,500 bacteria across the culture.

Step-by-step explanation:

The bacteria grew by 500 each 4 hours, so to know how much there would be 13 hours later:

Simple, add 500 bacteria to every 4 hours until you reach 13 hours. 4 = 5.5k, 8 = 6k, 12 = 6.5k. Now, 12 is closer to 13 than anything we would've gotten if we kept going.

And there's your answer.

7 0
2 years ago
If I bought 4 cupcakes for $6, how much would each cupcake cost?
alekssr [168]
Hello! For this question, we are looking for the unit rate. To find the unit rate, all you have to do is divide the cost by the number of cupcakes bought. In this case that's 6/4. 6/4 is 1.5. There. Each cupcake costs $1.50.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Inez has 27 basketball cards and 45 baseball cards in her card collection. What time is the ratio of Inez’s baseball cards to he
lisov135 [29]
The ratio is 45:27= 5:3
8 0
2 years ago
How to solve this problem
aivan3 [116]

Answer:i fffffffffffffffffffffoooooooooooooooooooooorrrrrrrrrrrrrrrrrrggggggggggggggggggggggooooooooooooooooooottttttttttttttttttttttttttt


Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Gente quanto é
Aloiza [94]
G) X=4
H) X=2
I) X=-3
J) X=2
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Brenda has a balance of d dollars in her piggy bank. Explain what value(s) d may have if d = 28
    8·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST. A parabola opens to the left. Which could be the equation of the parabola?
    9·1 answer
  • A bus and a truck leave a gas station at the same time and are headed to the same destination. If the bus traveled 110 miles in
    5·2 answers
  • The line plot shows the number of eggs found in each nest in a park. How many more nests had four eggs than two eggs?
    11·2 answers
  • Which ratio is less than 7/15?<br><br> 1. 9/15<br> 2. 2/5<br> 3. 3/5<br> 4. 24/45
    14·2 answers
  • When the temperature stays the same, the volume of a gas is inversely proportional to the pressure
    5·1 answer
  • HELP I NEED HELP ASAP
    14·1 answer
  • Show that the triangles are similar by measuring the lengths of their sides and
    14·1 answer
  • What is the surface area of the right cylinder below?
    9·1 answer
  • Which equation represents the vertex form of the equation y = x² + 2x - 6?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!