1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GalinKa [24]
2 years ago
12

A package of 6 pairs of insulated gloves cost $33.54. What is the unit price of gloves

Mathematics
2 answers:
faust18 [17]2 years ago
6 0
33.54/6 = each globe costs 5.59
Elza [17]2 years ago
5 0
33.54 divided by 6 = $5.59 so one pair of gloves is $5.59
You might be interested in
Last question pls help me
aalyn [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

684 dollars

6 0
2 years ago
Round to the nearest tenth wa hit is the perimeter of the triangle
klio [65]

Answer:

D. 11.8 cm

Step-by-step explanation:

This triangle is a 30°-60°-90° triangle. There is a shortcut to find the lengths of the sides of a 30°-60°-90° triangle. The longest side is the hypotenuse. The longest side is double the shortest side or, the shortest side is half the longest side. Here the longest side is 5, so the short leg (shortest side) is 2.5

The other shortcut is that the longer leg is the

short leg×sqroot3

Here, the short leg is 2.5, so the long leg is 2.5×sqroot3

Perimeter is all the sides added together.

5 + 2.5+ 2.5×sqrt3

Do the times first.

5 + 2.5 + 4.3

= 11.8

6 0
1 year ago
Which of the following could be the lengths of the sides for a triangle that is
kotykmax [81]

Answer:

Step-by-step explanation: c

7 0
3 years ago
What is 8% of 150 when you multiply it
Contact [7]
8% = 0.08
150 x 0.08 = 12
Answer = 12
5 0
2 years ago
PLEASE HELP THIS IS DUE IN CLASS TODAY
OLga [1]

Hey I dont know that answer but if you download Gaumath and take a picture of the problem the tutors on there will help you for free

8 0
2 years ago
Other questions:
  • mrs. West took her class on a field trip to the museum cost of admission for the girls was $90 and the cost of admission for the
    12·2 answers
  • I don’t understand what it’s asking me can someone explain without giving me the answer?
    7·2 answers
  • Graph the function y= -1.5x to the second power
    9·2 answers
  • There are four basic operations: addition, subtraction, multiplication, and division. Do you think these four operations can be
    8·1 answer
  • BRAINLIEST IF CORRECT!!!
    7·2 answers
  • 7x-6=21+7x solve for x. ​
    8·1 answer
  • For all values of x,<br> f(x) = 2x - 6<br> and<br> g(x) = x2 + 2<br> a) Find g(3)<br> b) Find fg(3)
    7·1 answer
  • What is the median of this data set? O A) 88 OB) 87 OC) 75 OD) 95​
    11·1 answer
  • What expression is equivalent to 2 - 35
    13·1 answer
  • Realiza tres ejemplos de probabilidad subjetiva
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!