1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ankoles [38]
4 years ago
14

Evaluate the function f(x) =1/2 x + 3 ASAP

Mathematics
1 answer:
Salsk061 [2.6K]4 years ago
3 0

Answer:5

Step-by-step explanation:

f(4)= ((1/2)*4)+3= 2+3=5

You might be interested in
If m<1 is 115 what is m<4​
aniked [119]

I'm not sure if this is right, but I multiplied 115 by 4 and got 460- Try that? ;^;

4 0
3 years ago
Juan builds a square dog pen that has an area of 100 square feet. He then builds a second pen that has an area of 49 square feet
tiny-mole [99]

Answer:

its 21.0

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What formula could you use to calculate 0.9m circumference of the circle
barxatty [35]

Answer:

0.009

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jeffrey is playing a game with the two spinners below in the attachment:
Yakvenalex [24]
Your answer would be C.
8 0
3 years ago
A foam toy is 2 inches wide. It doubles in size for every minute it is in water. Write an expression for the width of the toy af
Solnce55 [7]

it would be 2(2^5), which is two times two to the fifth power. you take the original size and double it for every minute, which is like squaring it, but to the power of five, because it doubles once every minute for five minutes. i hope this makes sense!:)

7 0
4 years ago
Other questions:
  • Find the inverse of f(x)= 1+ square root (1+x)
    9·2 answers
  • A length of thread measured 2/7 m long. Mr. Keller used 3/5 of it. How much thread did he have left?
    14·2 answers
  • Margie's car can go 3232 miles on a gallon of gas, and gas currently costs $4$4 per gallon. How many miles can Margie drive on $
    14·1 answer
  • Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?
    15·2 answers
  • 20 points!
    8·2 answers
  • Which sentence is true about an angle? A.an angle is formed by two lines that do not cross each other. B.An angle is formed at t
    15·1 answer
  • There are 16 colors of sweatshirts, 17 of which are cotton and 9 of which are a blend. Each one order a different color with no
    10·1 answer
  • Help please! <br>write in terms of i​
    10·2 answers
  • PLEASE HELP<br> bjF9YFCCHONNPLFBNPGNELIVLGNOELIUGMOR
    15·1 answer
  • Region R is bounded by the curves y = 4x^2 and y = 4. A solid has base R, and cross sections perpendicular to the y-axis are sem
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!