1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frez [133]
3 years ago
15

Ruby bought 46 yards of fabric to make

Mathematics
1 answer:
emmainna [20.7K]3 years ago
5 0

Answer:

<u>The answer is 5 set of curtains and it remains 6 yards of fabric.</u>

Step-by-step explanation:

Let's calculate the number of sets of curtains that Ruby can make with the 46 yards of fabric.

Number of sets of curtains = 46/8

Number of sets of curtains = 5 and it remains 6 yards

<u>The answer is 5 set of curtains and it remains 6 yards of fabric.</u>

You might be interested in
What is the slope of y= x + 7
Dimas [21]

Answer:

1

I hope this helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does this mean
liraira [26]

Answer:

If you mean the flag it is just to mark the question if you have trouble with it so you can remember to go back and check

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A camera manufacturer spends $2,250 each day for overhead expenses plus $6 per camera for labor and materials. The cameras sell
andriy [413]
2250 + 6x = 16x
2250 = 16x - 6x
2250 = 10x
2250/10 = x
225 = x <=== they must sell 225 cameras to equal daily costs

if they increase production by 50.......x = 225 + 50 = 275
16(275) - 6(275) - 2250 = 4400 - 1650 - 2250 = 4400 - 3900 = 500.
Their daily profit would be $500.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the legs of a right triangle are 4 and 7, the length of the hypotenuse is
Lisa [10]

Answer:

Hipotanous is rootunder 65

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please HELP ASAPAPPPP!!?!!??
NISA [10]

Answer:

36 - 18 longest side = 18

Step-by-step explanation: This would mean both sides are 18.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • if 60 people were asked their favorite color how many people preferred blue when 26% were red ,16%green,30%blue,4%black and 24%y
    12·1 answer
  • You can buy an escape room pass that allows you 8 visits for a total of $72 . What is the unit rate for the card in dollars per
    6·1 answer
  • Ty is 3 years younger than bea. what would the equation be?
    7·1 answer
  • A certain road shows two s. A is long but is long on the . What is the unit rate for per on this ​? If B is ​long, how long is B
    5·1 answer
  • What is the slope of the line represented by the equation y= 4/5x-3
    15·1 answer
  • Sal is tiling his entryway. The floor plan is drawn on a unit grid. Each unit length represents 1 foot. Tile costs $1.65 per squ
    14·1 answer
  • 2x+3x Equals? Please help!!
    11·1 answer
  • Camila Cabello wants to order cheesecakes over the internet. Each cheesecake costs $15.99 and shipping for the entire order is
    7·1 answer
  • What is the volume of the figure?
    8·1 answer
  • Help me with trigonometry
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!