1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksano4ka [1.4K]
3 years ago
15

Pls help (kinda easy)

Mathematics
2 answers:
iren [92.7K]3 years ago
7 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

3241004551 [841]3 years ago
5 0

Answer:

f(x)=(2x+1)(2x-1).

Step-by-step explanation:

We want to convert the function into the form that let's us easily find the x-intercept, and it would be for the form (ax+b)(cx+d) because then we can find the x-intercept in the following manner:

(ax+b)(cx+d)=0

x=-b/a

x=-d/c

We factor our function f(x)=4x^2-1 and get

\boxed{f(x)=(2x+1)(2x-1)}

Now this form let's us easily find the x-intercepts:

x=-1/2

x=1/2

and so we pick the second choice: f(x)=(2x+1)(2x-1).

You might be interested in
Plz hellppp -4(x-2) +5 = -10
vovangra [49]

Answer:

The answer is 5.75

Step-by-step explanation:

I used desmos

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the domain of the following parabola?
Montano1993 [528]
The domain of any function is the set of the values of x that will make the function correct. If we try to extend indefinitely the parabola with specified attributes above on the plane where it is drawn, the parabola will expand. This allows all the real numbers be the x-values. Thus, the answer is letter "C. All real numbers"
7 0
4 years ago
Look at the expression below. (Math Problem Attached)
aleksklad [387]

Answer:

its 6x ,6 and 3(y+2)

Step-by-step explanation:

My ArT hErE yOu Go

█▀█ █▀█ █▀▀

█▀▀ █▄█ █▄█

█▀█ █▀█

█▄█ █▀▀

8 0
3 years ago
Show the fraction, decimal, and final percent for each. Round your percent to the
Luda [366]

Answer:

66 to 70 and 85 to 90

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
Ulleksa [173]
Total eggs=12
dozen eggs cost =1.35 dollars
one egg =12/1.35
=0.11 dollars
4 0
3 years ago
Other questions:
  • (x,y)➡(x-8,y+4)<br><br><br>what is the image of <br><br>A(2,6)<br>B(-1,5)
    9·1 answer
  • 3x+4y=38+5x-4y=-30/8x=8 this step works because of?
    12·1 answer
  • Riley had $140.00. She gave Austin half of the money. She kept the rest. How much money does she have now?
    13·2 answers
  • Help me please and thank you
    13·1 answer
  • Factor (x^2+y^2-z^2)^2-4x^2y^2 as the product of four polynomials of degree 1, each of which has a positive coefficient of x.
    10·2 answers
  • (-6-4) divided by (-5)
    12·2 answers
  • A group of randomly selected Clyde Marketing employees were asked what their most common form of transportation is. The bar grap
    14·1 answer
  • A polynomial is factored using algebra tiles. An algebra tile configuration. 0 tiles are in the Factor 1 spot and 0 tiles are in
    11·1 answer
  • NO LINKS!!!<br><br>QRSTU ~ FGCDE. Find FG, CD, and EF. ​
    15·2 answers
  • prove “if two angles of one triangle are congruent to two angles of a second triangle, the the third angles of the triangles are
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!