4 1/8-2 3/4= 4 1/8 - 2 6/8= 1 3/8
2 3/5 + 1 5/6 = 2 18/30 + 1 25/30= 3 43/30 = 4 13/30
8 9/12 + 2 3/8= 8 18/24 + 2 9/24= 10 27/24 = 11 3/24= 11 1/8
3 1/3 - 1 1/2= 3 2/6 - 1 3/6 = 2 8/6 - 1 3/6= 1 5/6
Answer:

Step-by-step explanation:

Answer:
First you have to multiply negative four in parentheses, then add minus two
-4×(-8+3x)=32-12x
2+32-12x=34-12x
34-12x=82
-12x=48
x=-4
Answer:
(0,-4)
Step-by-step explanation:
If you set you the equations such as 3c+5w=23 and 6c+2w=20 and then solve the first equation for c, you get c= (23-5w)/3 Taking that equation and substituting it for 'c' in the second equation (so the second equation becomes: 6((23-5w)/3)+2w=20 ) you get w=3.25 If you plug that back into your first equation (so it now becomes: 3c+5(3.25)=23 ) you get c=2.25 So the answer would be walnuts cost $3.25 per lb and choc. chips cost $2.25 per lb.