1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
3 years ago
10

A punch recipe that serves 24 people calls for 4 liters of lemon lime,2 pints of sherbet, and 6 cups of ice Question. below

Mathematics
1 answer:
Feliz [49]3 years ago
7 0
Just multiply all the amounts by 18
You might be interested in
Please don’t troll include work
zheka24 [161]
4 1/8-2 3/4= 4 1/8 - 2 6/8= 1 3/8

2 3/5 + 1 5/6 = 2 18/30 + 1 25/30= 3 43/30 = 4 13/30

8 9/12 + 2 3/8= 8 18/24 + 2 9/24= 10 27/24 = 11 3/24= 11 1/8

3 1/3 - 1 1/2= 3 2/6 - 1 3/6 = 2 8/6 - 1 3/6= 1 5/6
4 0
3 years ago
If f(x)=3x-1 and g(x)=x+2,find (f-g)(x)
oksian1 [2.3K]

Answer:

\large\boxed{(f-g)(x)=2x-3}

Step-by-step explanation:

(f-g)(x)=f(x)-g(x)\\\\f(x)=3x-1,\ g(x)=x+2\\\\\text{substitute:}\\\\(f-g)(x)=(3x-1)-(x+2)\\\\=3x-1-x-2\qquad\text{combine like terms}\\\\=(3x-x)+(-1-2)\\\\=2x-3

7 0
3 years ago
Help me
dybincka [34]

Answer:

First you have to multiply negative four in parentheses, then add minus two

-4×(-8+3x)=32-12x

2+32-12x=34-12x

34-12x=82

-12x=48

x=-4

6 0
2 years ago
Which graph represents the linar function y=1/3x-4?
spin [16.1K]

Answer:

(0,-4)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
a store is having a sale on chocolate chips and walnuts. for 3 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts the total cost
Delvig [45]
If you set you the equations such as 3c+5w=23 and 6c+2w=20 and then solve the first equation for c, you get c= (23-5w)/3 Taking that equation and substituting it for 'c' in the second equation (so the second equation becomes: 6((23-5w)/3)+2w=20  ) you get w=3.25 If you plug that back into your first equation (so it now becomes: 3c+5(3.25)=23 ) you get c=2.25 So the answer would be walnuts cost $3.25 per lb and choc. chips cost $2.25 per lb. 
6 0
4 years ago
Other questions:
  • The mode of 3 numbers is 6 and the range is 4. Write down a possible set of numbers.
    8·1 answer
  • HELP!!! 10 POINTS OFFERED!!THIS IS MY LAST QUESTION!!
    14·1 answer
  • Which table could represent a function?
    12·1 answer
  • The tensile strength of a fiber used in manufacturing cloth is of interest to the purchaser. Previous experience indicates that
    14·1 answer
  • Find the area of the trapezoid with bases of 10 in and 14 in, and a height of 5 in.
    8·1 answer
  • Is the following relation a function?<br><br><br> Yes or no<br><br><br><br> please hurry :)
    10·2 answers
  • HELP, i’m struggling and i don’t understand this
    9·2 answers
  • PLEASE ELP ME ITS URGENT!!! 25 POINTS!!!!!<br> Write 2.4 × 1012 in standard notation.
    14·1 answer
  • Alyssa is baking a cake. The recipe calls for eight cups of flour and four cups of sugar. She already put in three cups of flour
    6·1 answer
  • For the list {12, 15, 13, 20, 23, 27, 25, 36, 40}, how many elements will be compared to find 25 using linear search
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!