1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
son4ous [18]
3 years ago
12

A.It will stay the same

Mathematics
1 answer:
DanielleElmas [232]3 years ago
4 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Let's arrange the data set in increasing order.

We have 19, 27, 27, 33, 45, 53. The median is (27 + 33) / 2 = 30.

The new set is 19, 27, 27, 33, 45, 53, 90. The new median is 33.

Since 33 - 30 = 3 the answer is B.

You might be interested in
Find each unit price. 5 used books for $9.45
Olegator [25]

Answer:

$1.89 per used book

Step-by-step explanation:

Divide the total price ($9.45) by the amount of items (5) and you get the unit price of $1.89 per item

6 0
2 years ago
Find the volume of the prism:
Margarita [4]

Answer:

168 units cubed

Step-by-step explanation:

so we know it's base times height right

so like identifying the base doesn't matter as long as you're smart enough to figure how to calculate then whatever lol

so like the base let's just say it's the triangle because that's probably what you're struggling on

so the base of the triangle is like what lol 6 * 8 / 2 = 48 / 2 = 24 so then you have the base multiply by the third dimension

24 * 7 = 140 + 28 = 168 so yeaaaaaaa and it's cubed because it's three dimensional

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 3(x+3)=2(x12) can u help me
Soloha48 [4]
You didn't type the equation correctly. 
3 0
3 years ago
An aircraft factory manufactures airplane engines. The unit cost (the cost in dollars to make each airplane engine) depends on t
Juliette [100K]

Answer:

Minimum unit cost = 5,858

Step-by-step explanation:

Given the function : C(x)=x^2−520x+73458

To find the minimum unit cost :

Take the derivative of C(x) with respect to x

dC/dx = 2x - 520

Set = 0

2x - 520

2x = 520

x = 260

To minimize unit cost, 260 engines must be produced

Hence, minimum unit cost will be :

C(x)=x^2−520x+73458

Put x = 260

C(260) = 260^2−520(260) + 73458

= 5,858

7 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP. Madge leaves her home at 8:05 to go to school. The drive takes one-third hour each way. If she is at school fo
Zielflug [23.3K]
3:45

1/3 of an hour is 20 minutes.
8:05 + 20min = 8:25
8:25 + 7 hrs = 3:25
3:25 + 20 min= 3:45
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1. A construction company is setting up signs on 2 miles of road. If the
    15·1 answer
  • 30 POINTS !!!
    15·1 answer
  • Which is equivalent to P(z ≥ 1.4)?
    10·2 answers
  • What's more selfish? Committing Death or forcing someone to stay in a world where they are so unhappy?
    9·2 answers
  • When i was 4 my sister was 2 now if i am 100 how old is my sister
    7·1 answer
  • What is the arc measure of this circle?<br> mCD=____ ?
    10·1 answer
  • Help me I don’t not understand
    5·1 answer
  • Caleb made a scale drawing of a theater. He used the scale 7 inches = 10 feet. What is the scale factor of the drawing?
    8·1 answer
  • What is the slope of the line that goes through these two points?<br><br> (4, - 2) and (5, - 4)
    12·1 answer
  • Directions: Use the figure to write the symbol for each.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!