Answer:
I wish <em>i could help </em>
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
If it costs $30 to make 6 notebooks then that is $5 for each notebook. So multiply $5 times 50 and you get $250.
1) Unknown info = amount of potting soil he bought last week
2). 28=2x+4
Where x=amount of potting soil he bought last week
3). 28=2x+4
-4 -4
---------------------
24=2x
/2 /2
----------------------
X=12
4) Emmanuel bought 12 lbs of potting soil last week
Answer:
25x
Step-by-step explanation: