Answer:
The correct answer is letter "B": market value.
Explanation:
Market Value is the price of an asset that is traded or offered for sale in a public forum where multiple buyers are allowed to make offers to buy that asset. For marketable securities of publicly traded companies, the companies are required to issue periodic financial information to the public to meet a full-knowledge requirement.
8,400 is your answer all you have to do is add the 4 sales and subtract the discounts and the returns
Answer:
$7.38
Explanation:
The average cost method recalculates a new cost per unit with each and every purchase made. This new costs would then be used to calculate the costs of goods sold and inventory value.
Average cost per unit = Total Costs ÷ Units available for sale
= (200 x $7 + 800 x $7 + 600 x $8) ÷ 1,600
= $7.375 or $7.38
The average cost per unit for May is $7.38
Answer:
Presentations are a vital source of marketing a product. The sales team can impact a client by its presentation skills. The presentation is impacting if it contains graphs, charts and pictures. This enables the client easy comparison among other products.
Explanation:
The presentations helps the sales team to market their product easily. The brochures, pictures, catalogs and graphs are used for easy illustrations. They help the managers and clients to easily understand the product features and its performance over years with comparison of other products.
Answer: C. it's a good time to buy the wood.
Explanation:
$500 = 738NZ dollars, therefore 738 NZ dollar ÷ $500 = 1.476NZ dollar
The current exchange rate is $1 = 1.476NZ dollar
10 foot slab costs $5000, Tee Golf Resort will pay $ 3387.53 ($5000/1.476NZ)
if they import wood from New Zealand. Tee Golf Resort will pay less than $5000 if they import Wood from New Zealand at the current exchange rate. This is a Good time for them to import woods