1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
4 years ago
13

WILL MARK BRAINLIEST! If 5 pounds of fish costs $12.30, How much will 11 pounds cost?

Mathematics
2 answers:
Paraphin [41]4 years ago
6 0

Answer:

$27.06

Step-by-step explanation:

First, find how much one pound of fish costs. This can be found by dividing 12.30 by 5. When 12.30 is divided by 5 the result is 2.46. So, 1 pound of fish is equal to $2.46. However, we want to find out what 11 pounds of fish costs, so to find that, multiply the cost for 1 pound of fish (2.46) by 11. The product that you should get is 27.06. Thus, the price of 11 pounds of fish is $27.06.

Hope this helps!

8090 [49]4 years ago
3 0

Answer: $27.06

Step-by-step explanation: First, we need to find the unit price.

Unit price means the cost per unit, in this case,

the cost per pound of fish.

Since we know that it costs $12.30 for 5 pounds of fish, to the find

the cost per pound, we need to divide 5 into $12.30 or 5 into 12.30.

Dividing, 12.30 divided by 5 is 2.46.

This means that 1 pound is $2.46.

To find the cost for 11 pounds, we multiply 2.46 by 11 to get 27.06.

This means it costs $27.06 for 11 pounds of fish.

You might be interested in
Write the phrase as an expression. Then evaluate the expression when x = 5.
Nadusha1986 [10]

Answer:

6 + 8x

46

Step-by-step explanation:

1. Write the expression

6 + 8x

2. Plug in 5 for x

6 + 8(5) → 6 + 40 = 46

6 0
3 years ago
2+2=? What is the problem?
slamgirl [31]

Answer:

2+2=4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
.......Evaluate | 7 | = ?
Serhud [2]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

absolute value of 7 is 7

7 0
3 years ago
PLS HELP!! AND HURRY!! Find an expression for the nth term (tn) in each of the following sequence:
velikii [3]

Answer:

For the expression they are adding by 4.

Step-by-step explanation:

2+4=6, 6+4=10, 10+4=14, 14+4=18, 18+4=22, and it goes on and on.

5 0
4 years ago
Consuela and her 3 friends order 2 pizzas Conzuela cuts each pizza into 8 equal slices. She saves 2 slices of pizza for her olde
dlinn [17]
What are you asking?
8 0
4 years ago
Other questions:
  • Find the volume v of the described solid s. a frustum of a pyramid with square base of side b, square top of side a, and height
    8·1 answer
  • Nathan is buying a cell phone for his business. The regular price of the cell phone is $179. If he buys the phone in the next 2
    11·2 answers
  • Solve for x. Show your work.<br><br> -1/2 x &lt; -12
    10·2 answers
  • Please please please help
    8·1 answer
  • 3x + 1 &lt; −2x + 8
    12·1 answer
  • Assume the $12,000 Treasury bill, 3% for 13 weeks. Calculate the effective rate of interest
    15·1 answer
  • In right triangle XYZ, the right angle is located at vertex Y. The length of line segment XY is 12.4 cm. The length of line segm
    9·1 answer
  • Select the type of equations<br><br> A. Consistent<br> B. Equivalent <br> C. Inconsistent
    7·1 answer
  • 5/10 as a unit fraction
    6·1 answer
  • Volume of cuboid is 343 length of edge cube ​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!