1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
3 years ago
13

WILL MARK BRAINLIEST! If 5 pounds of fish costs $12.30, How much will 11 pounds cost?

Mathematics
2 answers:
Paraphin [41]3 years ago
6 0

Answer:

$27.06

Step-by-step explanation:

First, find how much one pound of fish costs. This can be found by dividing 12.30 by 5. When 12.30 is divided by 5 the result is 2.46. So, 1 pound of fish is equal to $2.46. However, we want to find out what 11 pounds of fish costs, so to find that, multiply the cost for 1 pound of fish (2.46) by 11. The product that you should get is 27.06. Thus, the price of 11 pounds of fish is $27.06.

Hope this helps!

8090 [49]3 years ago
3 0

Answer: $27.06

Step-by-step explanation: First, we need to find the unit price.

Unit price means the cost per unit, in this case,

the cost per pound of fish.

Since we know that it costs $12.30 for 5 pounds of fish, to the find

the cost per pound, we need to divide 5 into $12.30 or 5 into 12.30.

Dividing, 12.30 divided by 5 is 2.46.

This means that 1 pound is $2.46.

To find the cost for 11 pounds, we multiply 2.46 by 11 to get 27.06.

This means it costs $27.06 for 11 pounds of fish.

You might be interested in
A cell phone company charges a monthly fee plus $0.25 for each text message. The monthly fee is $30.00 and you owe $59.50. How m
algol13
You sent 118 texts that month
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A papeback book is shaped like a rectangular prism. The cover of the book measures 5 inches and the book is 2 inches thick. Calc
ololo11 [35]
Length * Width * Thickness = volume

You only gave us 2 measurements,

5 * width * 2 = volume

Put in the missing measurement where "width" is
6 0
3 years ago
What is 2x9?????? ❄️
lyudmila [28]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this question. <br> Help needed!!
daser333 [38]

Answer:

its upside down

Step-by-step explanation:

btwwwwwwww

6 0
3 years ago
How to solve 3d+4=2+3d-1/2
Iteru [2.4K]

If im looking at it correct theres no solution

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I don’t understand please help me
    9·1 answer
  • Does 3 times 9.99 give me 29.97?
    15·1 answer
  • Explain how to find the greatest integer plotted on a number line
    5·1 answer
  • -7+4v=-7v-7(1-6v) what’s the answer
    7·1 answer
  • Find each variable please!!!
    7·1 answer
  • The radius of a cone is 10 units and the<br> height is 5 units. What is the volume?
    11·1 answer
  • Answer number 11 pls
    8·1 answer
  • Answer pls i need help
    8·1 answer
  • You have the cards numbered 1-10 in front of you.Each time you select a card,it is returned.What is the probability of selecting
    11·1 answer
  • The height of the oak tree is 2.5 meters. what is the height of the oak tree in
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!