1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex_Xolod [135]
3 years ago
13

A local hamburger shop sold a combined total of 712 hamburgers and cheeseburgers on Tuesday. There were 62 more cheeseburgers so

ld than hamburgers. How many hamburgers were sold on Tuesday?
Mathematics
1 answer:
hammer [34]3 years ago
4 0
A local hamburger shop sold a total of 712 burgers on Tuesday

There are 62 more cheeseburgers than hamburgers

let cheeseburers = c
let hamburgers = h

h + 62 = c
c + h = 712

Plug in h + 62 for c

(h + 62) + h = 712
2h + 62 = 712
2h + 62 (-62) = 712 (-62)
2h = 650
2h/2 = 650/2
h = 325

There are 325 hamburgers sold on Tuesday

c = 325 + 62
c = 387

<em>There are 387 chesseburgers sold on tuesday </em>(in case you were wondering)


hope this helps
You might be interested in
Garth estimated the height of the door to hiss classroom in meters. What is a reasonable estimate?
kobusy [5.1K]
It is just asking how many meters tall are doors usually at. Clearly 30 meters isn't reasonable so just say how tall most doors are in meters.
6 0
3 years ago
Identify the mean and standard deviation of the graph
fgiga [73]
The answer is C, mean =100 and standard deviation=15
5 0
3 years ago
Can somebody please help​
NISA [10]

Answer:

dont know

Step-by-step explanation:

i dont know give points pls

4 0
3 years ago
HELP PLEASE!! THIS IS DUE IN A FEW MINUTES
sergeinik [125]

Answer:

115°

Step-by-step explanation:

The angles are equivalent to each other.

They will have the same measure

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A news site offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. What is the unit price per month.
crimeas [40]
Divide the total cost by the amount of months
28.5 divided by 6=4.75
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Complete the equation of the line through (2,-2)(2,−2)left parenthesis, 2, comma, minus, 2, right parenthesis and (4,1)(4,1)left
    15·1 answer
  • Krystal went To the carry out to purchase some items. She purchased four bottles of pop, three candy bars, and two bags of chips
    13·1 answer
  • The sum of all three numbers is 12. The sum of twice the first number, 4 times the second number, and 5 times the third number i
    15·1 answer
  • Find the greatest common factor of the<br> following monomials:<br> 29g^5g^4 19g^3g^5
    12·1 answer
  • Two-ninths of a number is less than or equal to negative thirteen
    8·1 answer
  • Given ABC=65 and BCD=105. Is it possible that Line AB intersects line CD​
    7·1 answer
  • Help<br><br> D<br> Dmsjzjzjzjjzzxhxhxhxhxhxh
    14·2 answers
  • Determine whether the two lines are parallel, perpendicular, coinciding, or only intersecting. y = - 2x + 7 6x + 3y = 1 Choose t
    9·1 answer
  • Luke was asked to compute the length of AB. What is Luke's error?
    7·1 answer
  • A rotating lawn sprinkler sprays water in a circular area of grass. the Diameter of the grass shown is 10 feet. What is the area
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!