1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babymother [125]
3 years ago
6

Why will random samples from a given population not have the same mean?

Mathematics
1 answer:
BartSMP [9]3 years ago
6 0

Answer:

C-Sample means will vary because the data values are randomly selected from different populations.

Step-by-step explanation:

took it on edg

You might be interested in
Purchasing a TV that is 20% off will save $180.
Flauer [41]

Answer:

$900

Step-by-step explanation:

a)Off given on purchasing a TV=  20%

20% on TV = $ 180

Let the original price of TV set $ x

According to question,

20% of x= $180

\frac{20}{100} ×x= $180

x = $ 180× 5

x= $ 900

Hence, Original price of TV set= $ 900

b)  By second method,

20%= $180

1%= $ 9

100% = $900

Hence, the original price $ 900

4 0
4 years ago
Solve the system by substitution<br> -4.5x-2y=-12.5<br> 3.25x-y=-0.75
gogolik [260]

Answer:

The answer to your question is: x = 1, y = 4

Step-by-step explanation:

I'll change decimals to fractions

4.5 = 9/2

12.5 = 25/2

3.25 = 13/4

0.75 = 3/4

                             -9/2 x - 2 y = - 25/2         (I)

                             13/4 x  -   y  = - 3/4            (ll)

Process

               from (II)     y = 13/4x  + 3/4

Sunstitution             -9/2x -2(13/4 x + 3/4) = - 25/2

                               -9/2 x - 13/2 x - 3/2 = -25/2

Multiply by 2         -9 x - 13 x - 3 = -25

                             -22 x = -25  + 3

                            -22 x = -22

                             x = 22/22

                            x = 1

                             y = 13/4 (1) + 3/4

                             y = 16/4

                             y = 4                                          

7 0
3 years ago
find the volume of the smallest right circular cylinder that will hold a sphere whose radius is 4 meters. find the volune of the
Sonja [21]
\bf \textit{volume of a sphere}\\\\&#10;V=\cfrac{4\pi r^3}{3}\quad &#10;\begin{cases}&#10;r=radius\\&#10;------\\&#10;r=4&#10;\end{cases}\implies V=\cfrac{4\pi 4^3}{3}\implies V=\cfrac{256\pi }{3}\\\\&#10;-------------------------------\\\\&#10;\cfrac{sphere}{cylinder}\qquad \cfrac{2}{3}\impliedby ratio~thus\implies \cfrac{2}{3}=\cfrac{\stackrel{sphere}{v}}{\stackrel{cylinder}{v}}&#10;\implies &#10;\cfrac{2}{3}=\cfrac{\frac{256\pi }{3}}{v}&#10;\\\\\\&#10;v=\cfrac{3\cdot \frac{256\pi }{3}}{2}\implies v=\cfrac{256\pi }{2}\implies v=128\pi
8 0
3 years ago
If 8x = 48, then x = ___. (Only input whole number) Numerical Answers Expected! Answer for Blank 1:
Leno4ka [110]

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

8x = 48,

Divide each side by 8 to isolate x

8x/8 = 48/8

x = 6

5 0
3 years ago
What angle relationship describes angles BCE and CED?
Sophie [7]

Answer:

Alternate Interior Angles

Step-by-step explanation:

You can see that the angles are on alternate sides of line segment CE.

They are also interior, or inside lines BC, and ED

This makes them Alternate Interior Angles

-Chetan K

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the range of the relation? <br> {(1, 2), (2, 4), (3, 2), (4, 4)}
    5·1 answer
  • By how many is 450 x 1000 less than 500,000
    13·2 answers
  • PLEASE ANSWER PICTURE IS SHOWN
    12·2 answers
  • Clinton decided to by 300 shares of stock in a electronics company.Each share costs $60.Which of the following could he use to f
    5·1 answer
  • Joanna went school supply shopping. She spent $33.33 on notebooks and pencils. Notebooks cost
    15·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • Simplify the following algebraic expression 5x– 4у + 3y+8y – 7х​
    8·1 answer
  • Whats the simpilest form of the ratio <br>48 min to 3 hours.​
    9·2 answers
  • The length of a rectangular floor is 4 feet longer than its width w. The area of the floor is 525 ft^2. A) Write a quadratic equ
    14·1 answer
  • Today each cookie costs 0.75 less than the normal price. Right now if you buy 7 of them it will only cost you 2.80.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!