Divide the total spent by the total feet:
$398.40 / 1000 = 0.3984 per foot.
Round the answer as needed.
We can represent the cost of the notebooks with by saying 0.75n, and the cost of the pens by saying 0.55p.
0.75n+0.55p will be the total cost before tax. Now, we need to add on tax. Tax will be 0.0625 times the total amount, so we can represent the cost by saying
(0.75n+0.55p) + 0.0625(0.75n+0.55p), so the answer is B.
The answer is 20
Your welcome
12/x+5
x represents “a number” because it’s unknown and the + sign is because the words sum
Answer:
the answer is 5 because thats the varible
Step-by-step explanation: