1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hammer [34]
3 years ago
13

Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of

spaghetti sauce mix?
Mathematics
2 answers:
Vladimir79 [104]3 years ago
8 0

$1.29

3 packages

=

x

1 package

. Therefore one package costs $0.43

Verdich [7]3 years ago
5 0
To find this out you would have to divide 1.29 by three to get the price for one. 1.29/3=.43. So the price for one spaghetti sauce mix is .43$ or 43 cents. Hope this helps.
You might be interested in
can yall help me pls? thanks just pls tell me the right coordinates on this graph pls if u will :) <3
skelet666 [1.2K]

Answer:

a- (3,4)

b- (0,-4)

c- (-6,2)

d- (0,5)

e- (-4,-5)

Step-by-step explanation:

hope this helps

4 0
3 years ago
1.what is $0.66 as a fraction 2.what is $1.08 as a fraction 3.what is $1.21 as fraction
Rainbow [258]
1: 66/100
2: 1 8/100
3: 1 21/100
4: 52/100
5: 1 71/100
6: 97/100
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the answer?
BabaBlast [244]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
For what values of the variables are the following expressions defined? 5y+2
babymother [125]

Answer:

all possible y values

Step-by-step explanation:

5y + 2 is defined for all values of y.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In triangle △ABC, ∠C is a right angle and CD is the altitude to AB. Find the angles in △CBD and △CAD if m∠A = 65°
adell [148]

Simple drawing shows that measure interior angle at B is 25 degrees.

Easily seen from a drawing are that measure of angle CBD is 25 degrees, and measure of angle CAD is 65 degrees (which was already given).

Heres the plot formula!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The owner of the pizza chain wants to monitor the total weight of pepperoni. Suppose that for pizzas in this population, the wei
    12·1 answer
  • Find the value of |4|
    15·1 answer
  • Geometry help please?
    11·1 answer
  • Which property can be used to expand the expression -2(3/4x + 7)?
    10·2 answers
  • Name each term of the polynomial : (–9x^4)+(y^3)–7y+19
    7·1 answer
  • How do you do this HELP ME PLEASE
    15·2 answers
  • A traveler is walking on a moving walkway in an airport. The traveler must walk back on the walkway to get a bag he forgot. The
    9·1 answer
  • If a car travels 33.6 miles in 0.75 hours, then what distance does the car cover in an hour?
    12·1 answer
  • On Tuesday, the mailman delivers three checks for $5 each and two bills for $2 each. If you had a starting bank account balance
    7·1 answer
  • What is the Product?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!