1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neko [114]
2 years ago
8

Please answer the question in the picture above

Mathematics
1 answer:
Andreas93 [3]2 years ago
7 0
The difference between the masses is
  4.55·10¹³ kg -1.78·10¹² kg
  = 4.55·10¹³ kg - 0.178·10¹³ kg
  = (4.55 -0.178)·10¹³ kg
  = 4.372·10¹³ kg

Rounded to the appropriate precision, the mass of the Antarctic iceberg exceeds that of the Rock of Gibraltar by ...
  4.37·10¹³ kg
You might be interested in
Write the expression as a single logarithm. <br> pls help me with this problem
DanielleElmas [232]

Answer:

in logarithm + works as a * for numbers with the same bases.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to (13x+30)-(20x+6)
AlekseyPX
Answer:

-7x + 24

Explanation:

(13x + 30) - (20x + 6)

13x + 30 - 20x - 6

-7x + 30 - 6

-7x + 24
8 0
2 years ago
What formula is used to find 44% of 8?<br><br>​
-BARSIC- [3]
The formula is 8x.44
6 0
3 years ago
Choose the list of numbers that are examples of multiples of 4.
dybincka [34]
The second option! 16, 20, 24, 28 can all be divided by 4
7 0
2 years ago
13. Xavier spent $84 on art supplies. The canvas for each of his paintings is an additional $1. He
sergeinik [125]

Answer: 84 = 8p - 1 (or $84 = $8p - $1, but it is usually put together like the first equation)

Step-by-step explanation: $84 is the break even point, so the equation must be able to come out to at least $84 if it is correct.

$84 in equation is break even

8p/$8p is the price per painting

-1/-$1 is the addition from the canvas

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Cliff wants to determine whether people prefer red apples or green apples. In order to obtain good results, he decides to conduc
    5·1 answer
  • Given f(x) = 2x + 1, find the range value if the domain value is 1.75.
    8·1 answer
  • PLEASE HELP IM FAILING
    8·1 answer
  • Name a chord shown in this diagram.
    10·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • Two spinners divided in 3 equal sections are labeled 1 through 3 what is the probability of both spinners landing on 2
    12·1 answer
  • Write the word sentences as an inequality.
    11·2 answers
  • Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·2 answers
  • Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words.
    13·2 answers
  • If you have a 77.2% and you got 34% on a test and it’s worth 60% of your grade, what would you grade be now?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!