Answer:
Step-by-step explanation:
if center=(h,k)
radius=r
eq. of circle is (x-h)^2+(y-k)^2=r^2
given eq. is (x-5)^2+(y+2)^2=16=4^2
comparing
center =(5,-2)
radius r=4
Answer:
0.0365 pounds per dollar
$2.79 per pound
$2.79 per pound is typically used
Step-by-step explanation:
13.95/5 = $2.79 per pound
5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar
They are both the same because anything times 0 equal 0 and 0+0 equals 0.
Answer:
B .on the contrary...........
Draw 4 even lines in the rectangle