Answer:
-22
Step-by-step explanation:
12 4/15 is the answer simplified
Answer:
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month
Step-by-step explanation:
To find the unit price we divide the total cost given by the total months given for each contract to find out the cost per month.
$2070/18 months = $115 per month
$1776/12 months = $148 per month
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month
Answer:
504
Step-by-step explanation:
I think the correct question is like:The common ratio in a geometric series is 0.50 ( point 5) and the first term is 256.
Find the sum of the first 6 terms in the series.
If it's right, then
Sₙ = (a₁ * (1 - rⁿ)) / (1 - r)
S₆ = (256 * ( 1 - 0.5⁶)) / (1 - 0.5) = (256 * 0.984375) / 0.5 = 504
Post a picture to see the example of point C