1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
In-s [12.5K]
3 years ago
6

Josaya takes out a loan of $215000 to purchase a car. the bank charges him 5.2% compounded quarterly on this loan. if he pays ba

ck loan after three years, calculate the total amount to be paid back by josaya
Mathematics
1 answer:
timofeeve [1]3 years ago
8 0
215,000 x 5.2% =11,180 quarterly compounded interested
quarter = 4 theres 4 quarters in a year
3years x 4 quarters= 12 quarters
12 quarters x 5.2% of 215,000 =
134,160(compounded interested)+ 215,000(money he owes) =
349,160 

You might be interested in
Find the number of sides of a regular polygon if one interior angle is 60 degrees
Vikentia [17]
The answer would be 3.

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kings Department Store has 625 rubies, 800 diamonds, and 700 emeralds from which they will make bracelets and necklaces that the
Assoli18 [71]

Step-by-step explanation:

Let Xb be the no of braclets made

Let Xn be the no of necklaces made

Max Z=250Xb + 500Xn (Objective Function)

Subject to

2Xb + 5Xn <= 625 (rubies)

3Xb + 7 Xn <= 800 ( diamonds)

4Xb + 3 Xn <= 700 (Emeralds)

Xb>=0 (non-negativity)

Xn >= 0 (non negativity

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
54 divided by 7 simplified​
Colt1911 [192]

Answer:

7.7142

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose the leader of a camping trip is putting together a trail mix
wel

Answer:

8 pounds of peanuts, 6 pounds of raisins and 6 pounds of chocolate chips

Step-by-step explanation:

Let x be the number of pounds of peanuts and y be the number of pounds of raisins and chocolate chips.

Peanuts cost $2 per pound, then x pounds cost $2x.

Raisins cost $2.50 per pound, then y pounds cost $2.50y.

Chocolate chips cost $4 per pound, then y pounds cost $4y.

In total, x+y+y=20 and those 20 pounds cost

2x+2.50y+4y=20·2.75.

Solve the system of two equations:

\left \{ {{x+2y=20} \\ \\ \\ \\ \\ \\ \atop {2x+6.5y=55}} \right.

From the first equation:

x=20-2y

Substitute x into the second equation:

2(20-2y)+6.5y=55\\ \\40-4y+6.5y=55\\ \\2.5y=15\\ \\25y=150\\ \\y=6\\ \\x=20-2\cdot 6=8

8 0
3 years ago
To solve 49^3x=343^2x+1, write each side equation in terms of base
Ilya [14]
Create equivalent expressions in the equation that all have equal bases.72(3x)=73(2x+1)72(3x)=73(2x+1)Since the bases are the same, then two expressions are only equal if the exponents are also equal.2(3x)=3(2x+1)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plz help ill give you brainlist
    15·1 answer
  • For what values of x is x2-36=5x true?
    9·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST which of the following is a solution to <img src="https://tex.z-dn.net/?f=tanx%2B%5Csqrt%7B3%7D%20%3D0" id=
    12·1 answer
  • Pls help !<br> i need help with all 3 questions quick
    7·1 answer
  • HELP PLZZZZZZZZZ! A cylindrical container has a diameter of 8 in. The height is 12 in. The container is 20% full with juice. Wha
    15·2 answers
  • What is the answer to 215 rounding to the nearest 10<br> Math
    7·1 answer
  • Okay so i really need help anyways soon as possible!
    9·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs $23.37. What is the unit price of the pairs of socks?
    8·1 answer
  • Dose anybody know this need the answer asp
    14·1 answer
  • WILL GIVE BRANLIEST JUST SOLVE FOR X IN 4X+7
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!